Havaların ısınmasıyla birlikte aktivitelerde beraberinde geliyor. Dışarıda daha çok zaman geçirmek ve daha çok hazır gıda tüketimi hayatınıza hızla giriyor. Hazır gıda tüketimini durduramıyorsanız, tükettiğiniz gıdanın kalori miktarını düşürün. Kontrollü ve bilinçli tüketerek hayatınızdaki en fit yazı geçirebilirsiniz. Tercihlerinizi doğru yapın. Mevsim ürünlerini takip edin ve ve hazır gıda tüketseniz de mevsimine göre tercihlerinizi belirleyin.
 
           Çilek doğal kurtarıcın olsun
  • Çilekten yola çıkarak çilekli pasta veya kek tüketimi yerine çilekli soğuk süt, çilekli milkshake, çilekli dondurma gibi daha hafif tatlıları tercih edin. Böylelikle hem sevdiğiniz çilek tadını almış hem de kalori tüketiminizi azaltmış olacaksınız. Çilek, tam olgunlaşmış hali ve mis kokusuyla bu aya özgüdür. En doğal ve taze haliyle tüketmekte fayda var.

         Salatana renk kat, diyetin renklensin
 
  • Salata tercihlerinizi yaparken de mevsim yeşilliklerini tercih edebilir, sos ve tuz tüketiminizi en aza indirebilirsiniz. Mevsim sebzelerini kullanmaya özen gösterin ve yediğiniz salataların nasıl yıkandığını ve organik olup olmadığını sorun. Tercihinizi doğallıktan yana yapın. Eğer tadı size hoş gelmiyorsa, sevdiğiniz kuru ya da taze meyvelerden kombinasyon yapın ve bunu bulunduğunuz kafede siparişinizi verirken utanmadan söyleyin. Yerken de tadını doya doya çıkarın ki arkadaşlarınız sizi huysuz biri değil, gerçekten ağız tadını iyi bilen biri olarak tanısın. İkram edip onlara gerçekten böyle daha renkli ve lezzetli olduğunu da söyleyebilirsiniz.

            Sor ve öğren, tercihlerini sorarak belirle
 
  • Artık birçok kafede yağ oranı düşürülmüş tatlılar, sandviçler, yemekler mevcut. Bu doğru, gerçektende yağ oranını azaltıyorlar; ama lezzetini kaybetmemek için bunun yerine şeker oranını artırıyorlar. Bu da yediğiniz ürünün normal bir yemekle aynı kaloriyi size sağlaması anlamına geliyor. Soru sorma alışkanlığı edinin ve diyet menülerin içerik bilgisinin olup olmadığını sorun, yoksa bildiğiniz hafif ürünler tüketin. Çorba, salata, meyve salatası, yoğurt, müsli gibi.

          Akşam yemeğinde buluşma ve toplantılara dikkat
 
  • Toplantılarınızı ve buluşmalarınızı akşam yemeklerinde yapmayın. Öğlen yemekleri ya da kahvaltı daha sağlıklı sonuçlar getirebilir. Akşam yemekleri büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve çalışıyorsanız her zaman geç olur. Metabolizmanızda akşamları yavaşlayacağından hem şişkin bir karına sahip olursunuz hem de kilo probleminize zemin hazırlarsınız. Bunun üstüne akşam yemeğinden sonra eve gider gitmez ilk işiniz uyumaksa, kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Eğer akşam yemeğine gitme zorunluluğunuz varsa, daha önceden gittiğiniz bir yeri tercih edin. Böylelikle porsiyonu küçük olan yemekleri tercih etmeniz kolaylaşacaktır. Yemek öncesinde ve sonrasında bir bardak su için; bu sindiriminizi hızlandıracaktır.

Önerilen Makaleler