SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN KÜÇÜK ADIMLAR

Sağlıklı olmak her gün verdiğimiz küçük kararların bir sonucudur.Daha sağlıklı bir yaşam hayali kuruyorsak, önce beslenme düzenimizi oluşturarak işe başlamalıyız.
Tükettiğimiz her besin sağlığımızı etkilediği için yaşam tarzımızı değiştirmeye beslenme düzenimizden başlıyoruz.Beslenme alışkanlığınızı daha sağlıklı hale getirebilmek için atacağınız küçük adımlar ;
1.Bir kereden bişey olmaz demeyin ! Pastalar,çikolatalar,içecekler gibi şekerli ve karbonhidratlı besinler için sık sık bu cümleyi kullanıyorsanız; belirlediğiniz günler dışında bu besinlere dur demelisiniz.Günde 1-2 hazır içecek bile diyabet ve bazı kanser tiplerine yakalanma riskini yükseltmeye yetiyor.
2.Tatlandırıcılı içecekler masum değildir! Çoğu kişi tatlandırıcılı içecekleri çok miktarda tüketir.Yapılan araştırmalarda diyet içeceklerde sıklıkla kullanılan tatlandırıcıların tat alma organlarını uyararak daha fazla şekerli gıda tüketme isteği uyandırdığını ortaya koyuyor.
3.Kafeini hayatınızdan çıkartmayın! Sıklıkla çay yada kahve tüketimiyle kafeini vücudumuza alırız.Aşırı dozda olmadığı sürece yeşil çay,siyah çay ya da kahve içerdiği antioksidanlar sayesinde kanserden koruyucu etki gösterir.
4.Çoğunluğa uymayın ! Masada verilen ilk sipariş sizin seçiminizi de etkiler.Çoğu zaman sipariş vermeden önce aklınızda salata yada haşlanmış sebzelerden oluşan daha sağlıklı bir öğün tercihi varken çoğunluğa uyarak kendinizi hamburger,patates kızartması ve kola üçlüsünü yerken bulabilirsiniz.
5.Tercihiniz olmayan besinleri arkadaşlarınıza da yasaklayın ! Evinize gelen arkadaşınızın tercihi olan ve normalde tüketmediğiniz besinleri almayın.Abur cuburlar yerine badem,fıstık gibi besin değeri olan kuruyemişler şekerli içecekler yerine ev yapımı limonata,yeşil çayları tercih edin.
6.Yemeğinizi hızla tüketmeyin! Sindirim sistemimizdeki hormonların beyne ulaşması ve tokluk hissi için 20 dakikaya ihtiyaç vardır.Bu nedenle hızla tüketeceğimiz yemek gereğinden fazla yememize yol açar.Sonuçta mide rahatsızlıkları,obezite ve diyabet riski artar.

Önerilen Makaleler