SAĞLIKLI BESLEN FİT YAŞA

Fit bir beden için atacağımız ilk adım her zaman sağlıklı beslenmektir. Hemen herkes vücudunun fit bir görünümde ve ideal kiloda olmasını istiyor. Başaracağınıza inanarak ve sağlıklı beslenme ilkelerine uyarak sizde fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Peki nedir bu fit olmak için uygulamamız gereken sağlıklı beslenme ilkeleri ;

Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. En önemli öğün olan kahvaltıyı yaparak güne daha zinde başlayabilir ve daha hızlı çalışan metabolizmaya sahip olabilirsiniz böylelikle ideal kiloya ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Gün içerisinde bol su için. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız içine nane, çilek, limon ya da elma dilimleyerek tatlandırabilirsiniz. Su tüketmek vücudunuzdaki açlık hissini azaltacak ve dolayısıyla fazla miktarda yemek yemenizi engelleyecektir. Ayrıca bol su içmek vücuttaki yağların çözülmesini sağlayarak yağ yakımınızı hızlandırır.

Öğünlerinizi az az, sık sık tüketin. Gün içerisinde 3 ana ve 3 ara öğün tüketebilirsiniz. Ara öğün tüketerek kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz ve çabuk acıkmanızı engelleyerek bir sonraki öğünde çok fazla yemenizi engelleyebilirsiniz.

Yağ oranı düşük, lif oranı yüksek hafif gıdaları tüketmeye çalışın. Yağlı, şekerli yiyeceklerden uzak durun ve kalorili içecekler yerine su, ayran, maden suyu tüketmeye özen gösterin. Kızartmalardan uzak durun. Et, balık ve tavuk gibi yemekleri ızgara ve haşlama yöntemleriyle pişirin.

Sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveler düşük kalori içeriğinin yanı sıra yüksek posa içeriğiyle bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği vitaminlerle antioksidan deposudurlar.

Gün içerisinde kullandığınız kalori kaynaklarından olan şeker ve tuz miktarlarını azaltın. Yediğiniz yemeğin tuzuna bakmadan tuz eklemeyin.

Ölçülü olun ve yemek porsiyonlarınıza dikkat edin. Gün içerisinde yemeklerde daha küçük tabaklar kullanabilirsiniz.

Bahane aramayın ve her gün en az yarım saat fiziksel aktivite yapın.

Ve tüm bu önerilerin sonucunda sizde sağlıklı beslenmeyi kendinize yaşam tarzı edinebilir ve fit yaşayabilirsiniz.:)

Önerilen Makaleler