Sağlık için bilinçli spor yapın

Esneme hareketlerini yapmadan antrenmana başlamayın. Esneme harekeleri kaslarınızı, yapacağınız egzersizlere ve bu egzersizler esnasında oluşabilecek sakatlanmalara karşı vücudunuzu hazırlar. Esneme hareket rahatlığı ve dayanıklılığınızı geliştirmede yardımcı faktördür. Bu nedenle çok önemlidir. Aksatılmadan yapılmalıdır. Spor yapmaya başlamadan önce değinilecek bir başka konu ise, doktorunuzla görüşmeden hiç bir spora başlamamanızdır. Eğer eklem, kemik ve kas hastalıklarınız varsa, seçeceğiniz sporun sizin için yararlı olup olmadığını ve yapmamanız gereken hareketlerin neler olduğunu öğrenin. Ve yapmamanız gereken hareketlerin ismini veya çıktısını, resmini alarak antrenörünüzü bu konuda bilgilendirin. Sağlık için bilinçli spor yapın.

Eklem Sağlığı İçin Pilatesten Vazgeçmeyin

Zayıflamanın ve sıkılaşmanın yolu pilatesten geçer. Ancak, yapılan en büyük hata erken vazgeçmektir. Heveslenerek, hayatımıza bir anda aldığımız pilatesi, hayatımızdan bir anda çıkarmamak için ilk adımda yavaş başlamalıyız. Haftanın 3 gününü pilatese ayırın. Ve bu günleri ne olursa olsun aksatmamaya özen gösterin. Elinizden geldiğince davetlerinizi, toplantılarınızı, buluşmalarınızı ve keyif için ayıracağınız saatleri pilatesten sonraya ayarlayın. Pilates sizin için sadece spor olmamalı. Yaşam tarzınızı pilatese göre ayarlamalısınız. Beslenmenizi, dinlenmenizi, uykunuzu ve hatta giyim tarzınıza kadar, hayatınıza girmeli pilates. Öyle ki kendinizi profesyonel bir sporcu gibi hissetmelisiniz. Psikolojik hazırlık pilatese başlamanıza ve bu konudaki devamlılığı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, ilk adım hepinizin hoşuna gidecek. Alışveriş yapın. Bir spora başlamadan önce, ihtiyacınız olacak ekipmanlara ve en güzeli kalçanızı sıkan ve kendinizi muhteşem hissetmenizi sağlayacak taytlardan edinin. Saç tokalarına kadar alışveriş yapın. Evde veya spor merkezinde bu kıyafetlerden yararlanın. Görsel hazırlık sizi tatmin edecektir. Aynaya baktığınızda karşınızda profesyonel, istikrarlı, kendine güvenen bir sporcu olduğunu görün. Kendinize güvenin. Bugüne kadar çalıştığım çoğu bayandan aldığım ilk tepki ‘’ben hiç bilmiyorum, ya yapamazsam’’ oluyor ve bazıları hiç başlamadan vazgeçiyor. Pilates bir iş değildir. Pilates yetenek isteyen ve başarı beklenen bir spor değildir.  Bu konuda yapmanız gereken tek şey, başlamaktır. İlk derslerde biraz zorlanacaksınızdır. İlk derslerden sonra, vücudunuz tepki verecektir, ayrıca kas ağrılarınız olabilir. Bu çalıştığınız anlamına gelir, yani korkmayın. Dinlenmeye özen gösterin. İlk derslerinizi hafif geçirin ve bu konuda antrenörünüzle sürekli irtibat halinde olun. Hedef belirleyin ve  antrenörünüzle hedefiniz üzerine konuşun. Sağlıklı bir yaşam için mi pilates yapıyorsunuz? Zayıflamak için mi, yoksa hastalıklarınıza iyi gelmesi için mi? Bu konuda sizinle ilgilenmesini rica edin ve sorularınızı yöneltin. Amacınıza ulaşmak için ek yardımlar alın. Zayıflamak için diyetisyenlere danışabilirsiniz. Beslenme düzeni çok önemlidir, antrenman programınıza ve vücut ihtiyaçlarına göre iyi bir programla daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Sağlık için ise, testler yaptırın ve dayanıklılığınızı güçlendirmek için pilatese devam edin, hastalığınız veya sakatlığınız yoksa, düzenli pilates yapmanız yeterli olacaktır. Hastalıklarınız içinse doktor şart. Bu konuda kendim yaparım demeyin ve uzman yardımı alın. Doktorunuzun vereceği tavsiyeleri kullanın. Pilatesle birlikte düzenli kontrolleri de aksatmayın.

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] Kas hastalıkları, kasların işlevlerini yerine getirememe veya zayıflama durumlarını ifade eder ve bir dizi farklı nedenle ortaya çıkabilirler. Bu hastalıkların bazıları kalıtsal (genetik) kökenli iken, diğerleri çevresel faktörlere veya bağışıklık sistemi problemlerine bağlı olarak gelişebilir. İşte başlıca görülen kas hastalıkları ve nedenlerinin bir açıklaması: […]

Comments are closed.