SAĞLIK DEPOSU KURUYEMİŞLER

Kuruyemişler; aslında sağlık deposu olan ancak fazla tüketiminde kalori deposuna dönüşebilen harika besinler. Beslenmenizde olmazsa olmazınız olsun ancak 2 cevizin, 5-6 badem ve fındığın yaklaşık 50 kalori olduğunu unutmayın. Peki bu üç silahşörler nedir ne değildir gelin birlikte bakalım.

BADEM

Badem gül familyasından bir meyve ağacının tohumudur.  “Acı badem” çiğ olarak tüketildiğinde  ölümcül olabilecek, hidrosiyanür asit adı verilen zehirli bir kimyasal içerir. Isıtıldığında bu kimyasal acı bademi güvenle tüketmeyi sağlayacak şekilde yok olur. Bademin anavatanı Orta Asya’dır ve Akdeniz’de çok eski zamandan beri yetiştirilmektedir.

Badem iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Bir avuç dolusu badem günlük ihtiyacımız olan E vitaminin yüzde 35 ini magnezyumun yüzde 20 sini sağlar, iyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır. Badem kanser hücrelerinin büyümesini ve kalp hastalıkları açısından risk oluşturan kötü kolesterolün oksitlenmesini engelleyebilecek, flavonoid kuarsetin ve kaempferol gibi antioksidanlar içerir.

CEVİZ

Fransa’nın güneybatısında sekiz bin yıl önceye kadar giden taşlanmış ceviz kabuğu bulunmuştur. Daha da şaşırtıcı olan cevizlerin kavrulmuş olmasıdır. Cevizler insan beynine benzetildiğinden dolayı birçok kültürde beyin besini olarak kullanılmaktadır. Diğer yemişlere oranla cevizin omega-3 seviyeleri en yüksektir.  Aynı zamanda tiamin, B6, folik asit, fosfor, magnezyum, bakır gibi vitamin ve mineraller açısından da zengindir.. Göğüs,prostat ve kolon kanserlerle savaşmaya yardımcı bir çeşit E vitamin gama-tokoferol açısından da cevizler mükemmmel kaynaklardır.. Cevizler anti-kanserojen ve antioksidan özelliklere sahip bir polifenol olan el-lagitannis bakımından zenginlerdir. Aynı zamanda ceviz doğal bir melatonin kaynağı olup rahat bir uyku için birebirdir.

FINDIK

Corylus avellana olarak da bilinen fındık çalılarla kaplı ağaçlarda yetişen kabuklu bir yemiştir. 5000 yıl önceye ait Çinli el yazıları fındığın cennetten gelen kutsal bir yiyecek olduğunu söyler.

Fındık yüksek miktarda protein ve lif içerir, ayrıca farklı çeşitte antioksidanlar içeren E vitamini ve bağışıklık sistemine faydalı fitonutrientler içerir. Fındık kan damarlarını rahatlatan aminoasit arjininin zengin bir kaynağıdır. Diğer kabuklu yemişler içinde en yüksek folat içeriğine sahiptir. Folat kardiyovasküler hastalıklar, bazı kanser türleri ve, Alzheimer ve depresyon riskini azaltmaya yardımcıdır. Fındık ayrıca kan basıncını düşüren  kalsiyum, magnezyum ve potasyum minerallerini içerir.

Önerilen Makaleler