Saçın yağı bilinenin aksine saçı beslemeye yardımcı olur. Uzun süre yağlı saçlarla gezemeyeceğimiz için ve kullandığımız şampuanların içerisinde bulunan yoğun kimyasalların saçı besleyen yağları da yok etmesinden dolayı saçımız zayıf düşer. Derinlemesine temizler kelimesi gerçekten çok doğrudur çünkü şampuanların içerisinde bulunan kimyasallar saçı temizlerken yararlı ve zararlı maddeleri ayırt etmez hepsini tamamen yok eder ve saç temizlense de kendini yenilemeye yardımcı olacak yağ ve kendi ürettiği maddelerin tamamını kaybeder. Bu nedenle saç bakımında kimyasal olmayan yağlara ihtiyaç son zamanlarda daha çok artmıştır. Bunlardan bazılarını sizin için belirledik.
Badem Yağı:  Saç ve kaş denildiğinde akla gelen ilk yağlardan biri olan badem yağı bu konuda ne kadar etkili olduğunu kanıtlamış yağlardan biri. İçeriğindeki yoğun E vitamini ile saçı ve saç köklerini besleyerek saçın uzamasına yardımcı oluyor.
Zeytinyağı:  Zeytinyağının mucizesi yıllardır bilinir. Romalılar başta olmak üzere bir çok egeli bu yağın mucizesinden yararlanmıştır özellikle de kadınlar. Krem gibi saç uçlarına sürüldüğünde saç tellerinin zayıflamasını önleyerek güçlenmesine yardımcı olur ve parlaklık verir. Saç diplerine sürüldüğü zaman kepeği önlemeye ve saçın beslenmesine yardımcı olur.
Sarımsak: Köklere direk uygulandığı zaman saç köklerini besliyor ve yeni kıl kökü oluşumuna yardımcı oluyor. Son zamanlarda kokusuz olan yağlarda çıktı. Kokusu sizi rahatsız ediyorsa, kokusuz olanları tercih edip uygulayabilirsiniz.
Susam Yağı: İçeriğindeki maddeler sayesinde saç köklerine direk uygulandığında saç köklerini besliyor ve yeni kök oluşumuna yardımcı oluyor. Güçlü ve sağlam saçlara sahip olmanıza yardımcı oluyor.
Jojoba Yağı: Son zamanlarda göz önünde olan jojoba yağı saça yumuşaklık kazandırmasından dolayı bir çok bakım ürünün içerisinde de bulunuyor. Anca direk saça uygulandığında daha fazla etkili oluyor. Saçın yumuşamasına yardımcı olan bu ürün kırılan saç tellerinin de onarımına katkı sağlıyor.
Papatya Yağı:  Genellikle yaz aylarında tercih edilen papatya yağı saç renginin açılmasında da etkili. Ve saçın güneşin etkileri ile yıpranmasına karşı onarılmasında çok etkili olan bu yağ onarıcı bakım yağı olarak da adlandırılabilir.
Çörekotu Yağı: İnce telli ve az saçı olanların kurtarıcısı olan bu yağ saçı gürleştirmeye yardımcı oluyor ve saç köklerinin canlanmanısı sağlıyor.
Tarçın Yağı:  Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan bu yağ ile saçın köklerine yoğun masaj yaparak uygulandığında saç köklerinin daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı oluyor.
Hint Yağı :  Saçı onarıcı etkisi olan hint yağı özellikle kış aylarında kadınların kurtarıcısı. Soğuk havalarda yıpranan saçlarınızı doğal yöntemlerle onarmak istiyorsanız bu yağ tam size göre.
Menekşe Yağı:  Diğer yağların aksine kokusu ile sizi cezbedecek bu yağı ister başka yağlarla karıştırın, isterseniz tek kullanın her iki türlüde etkili olacaktır. Ama önerimiz kötü kokusu ama yoğun etkisinden dolayı tercih edilen sarımsak yağı ile kullanmanız. Sarımsak yağı gibi menekşe yağıda saçlarınızın dökülmesine karşı gelirken aynı zamanda güçlenmesine ve canlılık kazanmasına da yardımcı oluyor. Sarımsak yağı ile muhteşem bir ikili olabilir.

Önerilen Makaleler