Saç dökülmesi; stres, hava kirliliği, mevsim değişikliği, aşırı yıpranma gibi sebeplerin yanında yetersiz ve dengesiz beslenmeden de kaynaklanıyor. Demir eksikliği ve protein eksikliği gibi vücutta beslenmeden gerçekleşen yetersizlikler, saç dökülmesini tetikliyor. Demir ve protein eksikliği vejetaryenler ve bayanlarda sıkça rastlanan bir durumdur. Bu nedenle, demir bakımından zengin besinlerle saçlarınızı koruyun…
Üzüm
A, B1, B2, C vitamininin yanı sıra bünyesinde potasyum, magnezyum içeren üzümü kuru ya da yaş olarak tüketebilirsiniz; her iki türlü de saçlarınızın C vitamini eksikliğine yardımcı olacaktır.
Yumurta
Protein deposu olan yumurtayı alerjiniz olmadığı taktirde istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. İçeriğinde birçok  mineral, vitamin ve yararlı yağ bulundurur.  Yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeriğinde barındıran tek besindir. Saçlarınızı korumak için beslenme programınıza eklemeyi unutmayın.
Pekmez
İçerisinde çok fazla kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum barındıran pekmez, vücudun günlük ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Sabahları tüketilen pekmez, günlük demir ihtiyacını neredeyse karşılar ve saç dökülmelerine, karşı koymanıza yardımcı olur.
Fındık
Demir başta olmak üzere, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengindir.  Protein ve E vitamini açısından da zengin bir besin olan fındık, saçlarınız için mükemmel yapılanmayı sağlamak için yardımcı olacaktır. İçeriğindeki E vitamini saçlarınızı içerden besleyecek, dökülmelere ve yıpranmalara karşı koyacaktır.
Vejetaryenler için Beslenerek Koruma
Bitkisel içerikli omega 3 yağları için diyetinize keten tohumunu ekleyin.
Ceviz de size Omega-3 yağ asidi içeriğinden dolayı yardımcı bir besin olur. Salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Önerilen Makaleler