Saç bakımı uygulamaları evde yapıldığı takdirde zahmetsiz, az masraflı ve yıpratıcı olmayan bir iştir. Çoğu kadının korkulu rüyası haline gelen saç, aynı zamanda insan psikolojisini de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Saçlarım güzel, bakımlı ve yumuşacık olsun diyen insanlar kendi evlerinde yapacakları basit ve kolay işlemlerle saçlarına bitkisel bakım yaparak saçların daha sağlıklı uzamasını ve gelişmesini sağlayabilirler. Saç bakımı aslında kişinin kendi inisiyatifindedir.

Saç Bakımı Önerileri

Yağlı Saçlar

Saçlarınızın yağlı olmasının nedeni ellerinizi farkında olmadan, devamlı olarak saçınıza sürmektir. Saçlarınızla fazla uğraştığınız zaman saçlar çabuk yağlanır ve saçı yıpratır. Bu yüzden ellerinizi saçınıza sürekli sürmemeye gayret edin.

Saçları Tararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlarınızı tararken saçları uçlarından açarak yukarıya ve saç diplerine doğru taramanız tavsiye edilir. Saçlarınızı devamlı taramak yerine her banyodan sonra ya da gece yatağa girmeden önce tararsanız saç köklerine ve saç tellerine zarar vermemiş olursunuz.

Saçların Yıkanması

Saçlarınızı düzgün bir şekilde yıkayıp iyice durulamadığınız takdirde saçlarınızın zamanla matlaşmasına ve yıpranmasına sebep olabilirsiniz. Saçta kalan şampuan ve saç kremi kalıntıları saçın elektriklenmesine ve saç tellerinin dökülmesine neden olur. Bu sebeple saçlarınızı yıkadıktan sonra en az 2- 3 kez durulamanız gerekir. Kullandığınız şampuanı 6 aylık zaman zarflarında değiştirip başka bir marka şampuan kullanmanız doğru olacaktır. Çünkü saç belirli bir süre sonra kullanılan şampuana alışır ve saç hücreleri kendini yenilemekte zorlanır. Bu sebepten dolayı şampuan değişimi saçlarınız için oldukça faydalı olacaktır. Saçınızı yüksek derecede sıcak suyla asla yıkamayın. Sıcak su saçlarınızın nem oranını azaltarak kurumasına ve parlaklığının yok olmasına neden olur. Bu yüzden saçlarınızı ılık suyla durulamaya özellikle itina gösterin.

Saç Kırıkları Ve Kepek Oluşumu

Saçlarınızda kırık varsa düzenli olarak bu kırıkları kestirmek ve düzeltmek saçın daha sağlıklı ve daha bakımlı görünmesine yardımcı olur. Çünkü kırılmış olan saç mat bir görüntüye sebebiyet verir ve saçın çirkin görünmesine yol açabilir. Banyodan çıkıldıktan sonra saçlar mutlaka saç kurutma makinesiyle uzak mesafeden kurutulmalıdır. Islak saçlarla dış ortamlara çıkarsanız saçlarınız dışarıdaki bütün pis ve kirli havayı emer ve saçın hava almasını engeller ve kepek oluşumunu arttırır ve hızlandırır. Saçlarınızı sürekli fön makinesi ya da düzleştirici ile düzleştiriyorsanız bu işlemlere ara vermeniz gerekebilir. Fön makineleri ve saç düzleştiriciler zamanla saçları yıpratır ve kırık oluşumunu çoğaltır. Bu sebepten çok sık kullanmamanız gerekir. Saçlarınız çok elektrikleniyorsa saç yapınıza uygun bir şampuanla yıkadıktan sonra saçlarınızın uç kısımlarına saç bakım kremi sürerek 5 dakika bekletin daha sonra bol suyla iyice durulayın. Böylelikle saçlarınızın elektriklenmesi probleminin önüne geçmiş olursunuz.

saç bakımı önerileri

Parlak Saçlar

Parlak saçlar için uygun gıdaların tüketilmesi, saçın yıpranmasına engel olacak kozmetik ürünlerin kullanılmaması ya da daha az miktarlarda kullanılması ve saçlara düzenli olarak bakım maskesi uygulanmasıyla nemlendirilmesi sayesinde sağlanabilir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde,  saçlarda kısa sürede matlaşma riskinin ortaya çıktığı görülür.

Önerilen Makaleler