SABAH SPORUNU RAHATÇA YAPMAN İÇİN 10 İPUCU

  1. Akşamdan kıyafetlerini hazırla ve kapıya yakın bir yere koy. Böylece daha hızlı hazırlanmış ve evden çıkmış olacaksın. Planlı olmak işini kolaylaştıracağı ve alacaklarını önceden hazırladığın için sabah uykulu halde bir şey unutmana izin vermeyecek böylece antrenmandan sonra veya önce eksik bir malzemen olmayacak.

  1. Erken yatmaya özen göster hem antrenmanından tam verim almak için hemde sabah rahat uyanmak için dinlenme çok önemlidir. Bu nedenle uykuna zaman ayır ve sağlıklı ve iyi dinlenmiş bir güne merhaba de.

  1. Sabah kendine kahve yapıp sadece kokusuyla vücudunun uyanma sinyallerini harekete geçirebilirsin. Yapılan araştırmalar kahve içmeden sadece kokusuyla kafein almadan kahve ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi belirtiyor.

  1. Sabah erken kalk ve şehrin en temiz olduğu saatleri değerlendir. 6 veya 7 sabah sporu ardından işe geç kalmanı engelleyecek saatlerdir. Duş almana, sporunu yapman için yeterli zaman ayırmana ve işe gitmek için hazırlanmana yetecek zamanı kendine sağlamana yardımcı olur.

  1. Kahvaltını Akşamdan Hazırla: Sıkı bir antrenmanın ardından sağlıklı ve enerjini yerine getirecek besinleri evde hazırla ve yanında bulundur. Antrenman sonrası iyi bir kahvaltı yapmaya üşenip, dışarıdan yiyeceğin karbonhidratlar yaptığın antrenmanın boşa gitmesine sebep olabilir. Yanına meyve ve evde hazırladığın avokadolu sandviçi alabilirsin.

  1. Sabah sporuna özel arkadaş edin. Sabah ayazında senin yüzünden birinin beklemesini istemezsin. Ve gelemeyeceğim diyerek ertelemek hiç de kolay değil. Seni hem motive edecek hemde sorumluluk almana sebep olacak sporcu bir arkadaş edinmen sabah sporunu düzenli yapmana yardımcı olacak.

  1. Hedef belirle. Haftalık hedefler belirle ve her gün hedefine ne kadar yaklaştığını kontrol et. bu ilk haftanın sonunda 2 km koşacağım gibi ilk başta basit ama ilerledikçe artan ve seni hep geliştirecek hedefler olsun. Hedeflerini ajandanda kayıtlı tut. Bu sayede hedefe vardığında aldığın haz seni bir sonraki adım için daha da heveslendirecektir.

  1. Sabah erken kalktığında camı aç ve derin nefes al. DışarIdan gelen temiz ve serin hava ayılmana yardımcı olacaktır. 30 saniye camda bekle, nefes al ve gün ışığının yüzüne vurmasına izin ver. Temiz hava sayesinde kendini daha dinç ve mutlu hissedeceksin.

  1. Müzik dinle. Sabah saatlerinde seni hem motive eden hemde ayılmana en hızlı çözümü getiren müzikle ritm tut. Sabahları özellikle hızlı ritmli ve mutlu şarkıları tercih et. Yavaş ve romantik müzikler seni depresif bir moda sokar. Bu nedenle hem sporundan verim alamazsın hemde gün boyu üzgün bir ruh haline bürünürsün.

  1. Su iç. Sabah kalkar kalkmaz ilk işin su içmek olsun, 2 bardak su iç. Metabolizman erkenden çalışmaya başlasın. Hem yağ yakımın hızlansın hemde güne sağlıklı başlangıç yapmış olursun. Sıcak suyun faydaları hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler