SABAH SPORU EGZERSİZ PROGRAMI

 

SABAH SPORU EGZERSİZ PROGRAMI - MONTHLY FİTNESS - NURCAN ARICAN - PİLATES - FİTNESSEvde uyanır uyanmaz uygulayacağınız bir kaç hareketle daha sağlıklı ve formda kalmanız mümkün. Daha sağlıklı ve uzun bir ömür için en önemli unsurlardan biri olan egzersizi gün içerisinde yapamıyorsanız sabah 30 dakika erken uyanın ve her sabah 15 dakika spor yapın. Her gün yapacağınız bu egzersizle daha güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. İlk olarak karın ve bacak bölgenizi çalıştıran bu egzersiz programı daha sonraki hareketlerde, karın ve kalça böldesini güçlendirmeye odaklı. En son olarakda yapacağınız bacak esnemeleri ile sporu bitirebilir ve sabah duşunuzu alarak rahatlayabilirsiniz. Sabah sporu yapmanın  bir başka güzel yanıda bütün günün size kalmış olması ve sporla çalışan metabolizmanızın tüm gün boyunca kalori yakmaya devam etmesidir. Sabah sporu ile daha kolay forma girebilirsin. Hemde gün de sadece 15 dakika spor yaparak.
Tek Bacak İndirip Kaldırma
Sırt üstü uzanın, belinizi yere değdirecek şekilde pozisyon alın, karın kasınızı sıkın ve ellerinizi kalçanızın iki yanına uzatın. Sol bacağınızı dizden bükerek kendinize doğru çekin ve ayak tabanınızı yere sabitleyin.  Sağ bacağınızı nefes vererek dizden bükmeden düz bir şekilde yukarı kaldırın. Ve yavaşça bacağınızı indirerek eski pozisyonunuza geri dönün. Hareketi her iki bacak için 10 kez tekrarlayın.
Makas Hareketi
Sırt üstü uzanın, belinizi yere değdirecek şekilde pozisyon alın, karın kasınızı sıkın ve ellerinizi kalçanızın iki yanına uzatın. Bacaklarınızı yukarı uzatın ve ayak parmak uçlarınızı ileriye bakacak şekilde pozisyonlandırın. Bu pozisyonda bir bacağınız aşağı bir bacağınız yukarı olacak şekilde indirip kaldırın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.
Çift Bacak İndirip Kaldırma
Sırt üstü uzanın, belinizi yere değdirecek şekilde pozisyon alın, karın kasınızı sıkın ve ellerinizi kalçanızın iki yanına uzatın. Bacaklarınızı düz bir şekilde yukarı kaldırın. Aşağıya yerden 10 cm uzaklık kalacak şekilde iki bacağınızı aynı anda nefes vererek indirin. Tekrara bacaklarınzı yukarı kaldırarak ilk pozisyonunuza geri dönün. Hareket 10 kez tekrarlayın.
Yarım Çakı Hareketi
Sırt üstü uzanın, belinizi yere değdirecek şekilde pozisyon alın, karın kasınızı sıkın ve ellerinizi kalçanızın iki yanına uzatın. Bacaklarınızı yukarı düz bir şekilde uzatın. Nefes vererek omuzunuzu yerden kaldırın ve ellerinizle ayak parmak ucunuza dokunmaya çalışın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.
Köprü Hareketi
Sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükerek ayak tabanlarınızı yere sabitleyin. Karın kasınızı ve kalçanızı aktif edin ve nefes vererek yavaşça önce kalçanız sonra beliniz olacak şekilde yukarı kaldırın. Yukarıda 3 saniye bekledikten sonra tekrara nefes vererek, önce beliniz sonra kalçanız sırayla yere değecek şekilde nefes vererek yavaşça indirin.
Hareketi 6 kez tekrarlayın.
Bacak ve Kalça Esnetme
Bacaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın, sol bacağınızın dizine kafanızı değdirmeye çalışın ve ayak bileklerinizden tutarak esneyin. Bu noktada 15 saniye bekleyin ve diğer bacağınıza geçin.
Baldır Esnetme
Sol adımınızı öne atın ve ayak parmak ucunuzu yukarı bakacak şekilde kaldırın. Sol elinizle sol ayak parmak ucunuzu tutun ve kendinize doğru çekin. Bu esnada dizleri bükmemeye ve kalçanızı geriye doğru ittirmeye dikkat edin. Diğer diziniz hafif bükülü olabilir. Gerginliği en çok hissettiğiniz noktada 15 saniye bekleyin ve aynı hareketi diğer bacaklada yapın.
Ön Bacak Esnetme
Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve tek ayağınızı kalçanıza doğru dizden bükerek elinizle çekin. Gerginliği hissettiğiniz noktada 15 saniye bekleyin ve aynı hareketi diğer bacağınızada tekrarlayın.

Egzersiz Programını İnirmek İçin;
[wpdm_file id=13]

Önerilen Makaleler