Önce Ruhunu Doyur sonra Forma Gir
Her Pazartesi her ayın başı kararlar alınıyor. Büyük bir arzu büyük bir istek ile diyet kararları alıp sonra hüsrana uğruyoruz. Peki, acaba neden? Televizyonda, dergilerde gördüğüm o güzel, enerjik, fit vücutları görüyoruz ve tabir-i caizse gaza geliyor ve ertesi gün ya da hafta için diyete girme planları yapıyoruz. Büyük bir arzu ve istekle alınan diyet kararları sonra yerini hüsran ve pişmanlıklara bırakabiliyor. Peki neden? İlk günün motivasyonu kayboluyor zamanla önümüzde çok uzun bir yol gibi düşündüğümüz için arada kaçamaklara yer olduğunu düşünüp kaytarıyoruz belki özellikle verilmesi gereken iki haneli rakamlar ise korkuya kapılıyoruz.
Yaz yaklaşıyor. Herkesin hayali daha güzel görünmek ve hissetmek değil mi? Kabanlar, montlar çıkıyor ve rahatsız olduğumuz ne varsa ortaya seriliyor. Peki, her şey sadece kiloya mı endeksli olmalı? Hayır, kendinize bakmayı ve nasıl göründüğünüze özen göstermeyi bırakmayın. İstediğinizi giyin, süslenin belki ve özgüvenli gezin. Siz bu halinizle de güzelsiniz unutmayın. Kilo verince ve daha sağlıklı olunca ekstra ışıltı kazanacaksınız. Her gün kendinize bunu hatırlatın lütfen. “Ben her halimle güzelim. Kilo vermek istiyorum ve hedeflediğim kiloya ulaştığımda muhteşem hissedeceğim.”
İlk adım ruhumuzu hazırlamak. Bu durumu bir işkence kaynağı gibi değil de bir süreç olarak düşünmek faydalı olabilir. Adım adım ilerletilecek bir süreç. İsterseniz bir koçtan bununla ilgili yardım alarak sizinle çalışmasını isteyebilirsiniz. Birçok insanda çeşitli konularda mucizeler yaratmış olan yaşam koçluğu düzgün planlama ve hayat tarzı için de en iyi başvurulacak yöntem. Burada mini bir koçluk çalışması yapalım hadi.
İlk önce ne istiyorsun? Evet, “istemek”. Kelimelerin gücü çok önemlidir. “En az 5 kilo vermek zorundayım.” “Zayıflamak zorundayım.” “O kotun içine girmek zorundayım.” … Bu cümlelerin yerine amacımız ne ise ona hizmet edecek daha güzel cümleler ile bilinçaltımıza çalışabiliriz. Ne gibi? “Hedefim 5 kilo ve ben bu 5 kiloyu vermek istiyorum. Düzenli bir program ile başaracağıma inanıyorum.” “Biraz kilo vererek daha enerjik ve fit olmak istiyorum.” Cümlelerini tercih ederek hedefinize doğru ilk adımı atın.
Vermek istiyoruz tamam da yerimizde oturarak olmayacak gibi değil mi. Doğru bir planlama gerekiyor. Doğru planlama için kendinize bazı soruları sorarak başlayın. Hedef kilonuz nedir ve vermeniz gereken kilo ne kadar? Diyelim ki 70 kilosunuz ve 4 ay içinde 10 kg vererek 60 kg olmak istiyorsunuz.
Bunu bölelim. Ayda 2,5 haftada yarım. Mide büyük olduğu için ve yeme alışkanlığı fazla olduğu için beynin görsel hafızası var yani birden çok daha fazla hedeflemek o kişinin diyetini bozmasına neden olabilir. Çok kısıtlamalar yapmadan daha sağlıklı bir biçimde kiloda fark yakalanabilir. Küçük porsiyonlar ile kalori hesabı yaparak yeme düzeninizi ayarlayabilirsiniz. Üye olduğun spor salonunda bir vücut analizi yaptırmak diyete başlarken doğru bir seçenek olacaktır. Tam olarak yağ ve kas oranınızı öğrendikten sonra ve diğer tüm kriterleriniz ele alınarak doğru bir yeme-içme ve spor planı yapılabilir.
Ruhunu diyete hazırla - monthly fitness
Hali hazırda günlük spor herkes için gerekli. Kilo vermek isteyen biri için bunun dozunu biraz arttırmak iyi olacaktır. Sporsuz bir diyet ile sağlık ve fit bir bedene sahip olamayız. Bunu hatırlayarak günlük sporumuzu belki bu süreçte daha planlı programlı ve mümkünse bir eğitmen ile çalışarak sürdürebiliriz.
Kadınlar size sesleniyorum sadece spor yaparken değil her zaman karın içeri ve omurgamızı rahatlatacak dik bir duruş içinde olmalıyız.
Günlük yürüyüşlerinizde bile çalıştırdığınız kası düşünün. Araştırmalar özellikle spor yaparken çalışmakta olan kası düşünmenin belki onu sıkmanın daha yararlı sonuçlar elde ettiğini göstermiş. Görüyorsunuz ya her şey aslında beyinde bitiyor. İnanmak. Kendinize inanın.
Abur cubur out Sağlıklı, çiğ beslenme in! Hadi, bu zor değil. Vermen gereken haftada sadece yarım kilo idi unuttun mu? Günler geçtikçe daha az ve daha sağlıklı beslenmenin yararlarını nefes alıp verirken, arkadaşınla dışarıda gezerken işte, evde her yerde göreceksin. Sana yarar sağlamadığını bildiğin bir yiyeceğin vereceği birkaç dakikalık zevk mi yoksa elde edeceğin sonuçla birlikte hayalini kurduğun o vücuda sahip olmak mı? Tercihini yap ve bunu her zaman hatırla. Tuzu minimuma indir. Çikolata, pasta, börek, kek vs. bunlar bir süre için yok. Haftalık olarak alışveriş yapın hatta mümkünse internet üzerinden yapın ki markette dolaşırken gözünüz diğer şeylere takılmasın. Nelerden bahsettiğimi biliyorsunuz.
Evde yemek hazırlamanın keyfine varın. Evet dışarıda istediğiniz yemeği bulmak zor olabilir. Geceden ya da sabah ne zaman vaktiniz varsa bir sonraki gün için yemeğinizi hazırlayın ve işe öyle gidin. Dışarıda yemek yerken de garnitür olarak haşlanmış sebzeleri ve salatayı tercih edin. Yan garnitür seçimlerinde sormaktan ya da değişimini istemekten utanmayın. Bunlar hepsi sizin ve sağlınız için.
Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yolunuz kısa ise yürümeyi de tercih edebilirsiniz. İş çıkışı spor yoluna düşerken yanınızda ki spor ayakkabısını topuklularla değiştirerek yol boyunca mini cardionuzu yapabilirsiniz.
Bu değişiklikler bir sonra kendiliğinden gerçekleşecek emin olun. Korkularınızı bırakın. İsteklerinizi elde etmek aslında çok kolay. Basit olan şeyleri uygulamak ve gerisini zamana bırakmak.
Hep birlikte yaza bomba gibi girelim, hadi.

Önerilen Makaleler