REGL SENDROMUNA ‘DUR’ DİYEN YİYECEKLER

Her ay regl döneminiz geldiğinde ağrı, sancı, tatlı isteği, gerginlik, halsizlik, yorgunluk, sinirlilik ve şişkinlik mi yaşıyorsun?
Kadınlarda regl öncesi dönemde başlayıp ruhsal ve fiziksel belirtiler gösteren ve reglin başlamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkarak reglin bitiminden bir kaç gün sonra kaybolan süreç, Adet Öncesi Sendromu (PMS) olarak tanımlanır.
Doğru beslenerek bu semptomları en aza indirmen mümkün.
AĞRI VE SANCIN VARSA
B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler tüketmek bu dönemde oluşan sancı ve ağrıyı gidermede yardımcı olur.  Magnezyum kas kramplarını azaltırken, B grubu vitaminleri sinirsel iletini güçlendirir. Rezene çayı, rahimdeki kasılmaları engelleyerek ağrının daha az hissedilmesini sağlar. Tahıllar, bulgur, et, süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller de B grubu vitaminlerini almanı sağlar.
TATLI İSTEĞİN VARSA
Regl döneminde magnezyum düzeyi azalacağından tatlı isteği de pik yapmaktadır. Tatlı krizlerini önlemek için yeterli magnezyum almak gerekir.  Tüm yeşil yapraklı sebzeler, rafine edilmemiş tahıllar, fındık, badem, ceviz, soya fasulyesi, kuru baklagiller, kakao, muz, avokado, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, yer fıstığı ezmesi, patates ve çikolata magnezyumdan zengin besinlerdir.
TATLI İSTEĞİN VE SAKİNLEŞMEN İÇİN MUTLAKA DENE!
Magnezyumun kalsiyumla birlikte tüketildiğinde sakinleştirici etkisi bulunduğunda 20 gram bitter çikolata ve bir fincan sıcak süt seni hem sakinleştirecek, hem tatlı ihtiyacını karşılayacak, hem de fazla kalori almanı engelleyecek. Yada
Diyet Sıcak Çikolata (150 kalori) tarifimi deneyebilirsin;

  • 200 ml light süt
  • 10 gr bitter çikolata
  • 1 yemek kaşığı dolusu şekersiz ham  kakao

Süt ile kakaoyu karıştır sonra ısıt. Biraz ılındıktan sonra içine çikolatayı ekleyerek erit.
SİNİRLİ VE GERGİNSEN
B6 vitamininden zengin bir beslenme sinir sistemine olumlu etki edip gerginlik ve sinirlilik durumunu azaltacaktır. B6 vitamini, halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen “serotonin” üretimi için gereklidir. Et, balık, tam buğday unu, soya ürünleri, süt, brokoli, muz, havuç, ıspanak, taze fasulye, patates, avokado, kurubaklagiller, kuru meyveler B6 vitamininden zengindir.
Rahatlamak için brokoli ve yumurta ikilisinden faydalan. Brokoli; zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve yumurta ise D vitaminin doğal bir kaynağıdır. Omlette yan yana oldukça lezzetli duracaklardır.
ŞİŞKİNLİK VE ÖDEMİN VARSA
Şişkinlik ve ödem şikayetlerin için taze ananas tüket. Taze ananas, içeriğindeki bromelain enzimi ile vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur. Maydanoz, semizotu, ıhlamur, karahindiba, tarçın, kiraz sapı, mısır püskülü, beyaz- kırmızı lahana ödem atıcı etki gösterir. Ayrıca reglden ortalama bir hafta önce tuz kısıtlamasına gitmek fayda yaratır.
Potasyumdan yüksek beslenmek de şişkinliğinin (tabiri caizse 3 aylık hamile gibi gözüken karnının) azalmasını sağlar, kurubaklagiller, fındık, taze fasulye, enginar, muz, kayısı, portakal, havuç, ıspanak, maydanoz, dereotu potasyum kaynakları arasındadır.
HALSİZ VE YORGUNSAN 
Kanamaya bağlı olarak demir kaybı da yaşanmaktadır. Bu kaybı yerine koymak için günlük ortalama 90-120 gr kadar kırmızı eti, hindi, tavuk ve balık tüketmelisin. Yumurta, üzüm, pekmez, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve fındık, fıstık, susam gibi besinler de demir için iyi kaynaktır.
 

Önerilen Makaleler