PES ETMEMENİZ İÇİN İPUÇLARI

Bazen yaptığınız şeyler sizi memnun etmez. Elde ettiğiniz başarı size mutluluk vermediğini anlamak ise sizi daha çok olumsuz etkiler. Olumlu düşünmek için elinizden geleni yapıp, dergi veya kitap okuyor olabilirsiniz ama uygulayamadığınız sürece bunlar sadece bilgi olarak kalır hafızanızda. Edindiğiniz bilgileri kendi hayatınzda uygularsanız size zenginlik katacaktır.
Olumlu düşünmek hayatımızın her anında kolay olmasada, alternatifi olan gerçekçi düşünmek, uygulanabilir.
Temel amaç sizi mutsuz eden negatif düşünceleri devre dışı bırakıp, gerçeklerle yüzleşip, gerçek düşüncelerle kararlar vermek. Çünkü gerçeklik bizi hedefe ulaşmamızda yardımcı olur. Negatif düşünce tarzıyla hedefe giden yolda ‘pes’ engeliyle karşılaşırız. Ve pes etmemiz kaçınılmaz olur. Çünkü olumsuz anımızda verdiğimiz kararlar çoğunlukla bizi engelleyen kararlar olur. Pes etmek bizim hem kişisel, hemde psikoloijk olarak gelişimimizi engeller.
İşte size olumsuz düşüncelerle örülmüş duvarları kırıp, yerine gerçekci düşünceler inşa etmeniz için ipuçları:
1. Başarmak istediğiniz hedefiniz için savaşın. Belki defalarca düşeceksiniz ama her kalkışınız bir öncekinden daha güçlü olacaktır.
2. Pes etmeni gerektiren engelleri iyi tanıyın ve yeni çözümler üretin. Sizi hedefe ulaştıracak yol belki biraz daha uzun, belki sizi 3 adım gerilettirecek ama bunun size katacağı deneyimi düşünerek hırslanabilirsiniz.
3. Karşınıza çıkabilecek engelleri sevin. Engeller olmadan başarının mutluluğunu tadamazsınız. Engeller ve kolaylıklar, piyanonun siyah ve beyaz tuşları gibidir. İçher ikisininde bir fonksiyonu vardır ve hayatta ki dengemizin göstergesidir.
4. Karşınıza çıkabilecek engeller sizin yeni yolar keşfetmenizi sağlar. Yeni yollar, yeni umutlar demektir.
5.Hayat herzaman bizim istediğimiz gibi gitmeyebilir. Kabullenmek, enerjinizi boşa sarfetmek yerine sizi hedefe giden yolda hırslandırır.
6. Kendinizi iyi tanıyın ve hedefinize odaklanın. Kalbinizden geçeni değil, gerçekçekten başarmak istediğiniz şeye odaklanın.
7. Bazen hayatın size dar geldiğini düşünüyor ve yapabileceklerinizin kısıtlandığını düşünüp pes etmek istediğinizde, dışarı çıkın. İçinize temiz havayı çekin, bulutları izleyin ve hayatın sizi sunabilecek onca şeye ucak açın.

Önerilen Makaleler