ÖZ DİSİPLİN NASIL SAĞLANIR?

Öz disiplin nasıl sağlanır?

Spora başlamak, diyete başlamak veya başka bir hedefiniz var ama başlayıp devamını getiremiyorsanız disipline sorununuz var demektir. Nasıl sağlamanız gerektiğinden önce,öz disiplin ne demek onu cevaplayalım.

Öz disiplin duygularımız, düşüncelerimiz ve davranışlarımızı kontrol etme becerisidir. Öz disiplininiz ne kadar güçlüyse o kadar başarılı olursunuz ve hedefinize emin adımlarla yaklaşırsınız.

Peki anlamını öğrendiysek, nasıl sağlayacağız? Vereceğimiz ufak tüyolarla bunu sağlamak çok basit.

  • Önemli olan ufak adımlarla başlamak. Kendinize çeşit çeşit hedefler koyarak zorlaştırmak yerine, tek bir hedefi baz alın ve o yolda disiplininizi sağlamlaştırın.
  • Hedefiniz yalın olmasına özen gösterin.
  • İhmal etmeyin; planladıklarınızı yapmadan başka birşeye yönelmeyin. Emin olun yaptığınızda kendinize olan güveniniz artacak.
  • Kendinizi her zaman olumlu düşüncelere yöneltin. Bu herzaman kolay olmayacaktır ama bilinçli bir şekilde uygularsanız, uzun vaadede bu size faydalı olacaktır. Bu zorluğu aşmanız sizi eskisinden daha güçlü hissettirecektir. 

Hedeflerinizi belirledikten sonra irade gücünüzün bu esnada büyük rol oynuyor. Birşeyi çok istediğinizde ona sahip olma gücünü içinizde yaratır ve öz disipliniz sağlamaşır. Unutmayin, birşeyi çok istemek başarının anahtarıdır. Spor yaparken nasıl ilk zamanlar zorlandıysanız,zamanla üstte verdiğimiz tüyolarla çalışıp öz disiplininizi güçlendirebilirsiniz, yeter ki inanın.

Önerilen Makaleler