Planladığınız egzersizleri sizde mi öğleden sonraya erteleyenlerden misiniz?

Yapılan araştırmalara göre en iyi performans alacağınız zamanlar öğleden sonra akşama doğrudur. Çünkü vücut ısınızın ideal ısıya ulaştığı saatlerdir. Öte yandan yapılan araştırmalar motivasyonunuzun gün içerisinde düştüğünü iddia ediyor. Cortisol hormon seviyenizin düşmesinden dolayı kaynaklanan enerji düşüklüğü sizin kalkıp spor salonunun yolunu tutmanızı engelliyor. Bacaklarınız kalkmak istesede, beyninizin başka planları var demektir.

Eğer sporunuzu akşam gerçekleştirmek istiyorsanız ufak pratik ipuçlarıyla sizde motivasyonunuzu geri yakalayın.

Enerjisiz kalmayın

Kan şekerinizin düşük olması size yorgun hissettirir ve motivasyonunuzu düşürür. Nasıl bir araba yakıtsız ilerleyemezse, sizde açken yeterli verim alamazsınız. Eğer spora başlamadan bir kaç saat önce yemek yediyseniz, enerji almanız gerekebilir.

Kahve için

Kahvedeki kafeinden dolayı vücut dopamin ve serotonin salgılar. Bu hormonlar konsantrasyonumuzu arttırmakta olumlu etkiler. Unutulmaması gereken şey ise akşam içtiğiniz kahvenin bünyenizde en az 4 saat etkisi kalır. 

Kaliteli uyku

Uykunun önemi motivasyonunuz içinde çok önemli. Uykusuz olduğunuzda harekete geçmek için enerjiniz yetmez ve isteğiniz düşer. 10 dakikalık gözlerinizi dinlendirmek bile, size 2 saatlik enerji depolamanızı sağlar. 

Teknolojiyi kullanın

Telefonunuza kuracağınız alarm ile spor yapacağınız saati unutmazsınız. Ayrıca çeşitli fitness aplikasyonlar yardımıyla egzersizlerini kaydeder ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bu sizi daha çok motive edecektir. 

Rutini takip edin

Spor öncesinde rutin yaptıklarınızı her zaman uygulayın. Mesela su şişenizi doldurun, muzunuzu tüketin ve sizin performansınızı arttıracak müzik dinleyin. Spor öncesi yaptıklarınızı rutin haline getirdiğinizde sizi daha rahat ve enerjik hissettir. Sporunuza odaklanmanızı sağlar.

Önerilen Makaleler