OFİSTE FIT KALABİLMENİN YOLLARI

Masa başında belli bir mesai saatine bağlı kalarak çalışanlar fit kalabilmek ya da zayıflayabilmek için daha az zamanları olduğunu savunurlar.

Oysa her gün aynı saatte uyanarak bile çalışmayanlara göre daha disiplinli bir hayat sürdürmenin verdiği avantajı göz ardı ederler. 

Evet sabahtan akşama kadar aynı masada oturmak fit kalabilmenin en büyük düşmanlarından biri. Hele bir de üstüne sağlıksız atıştırmalıklar, acıkmadan yemek yemeler, obur arkadaşlar ve bitmeyen stresli toplantılar eklenince bu zor durumdan sıyrılabilmek oldukça zor olur.

Tüm bunlarla mücadele edebilmek ve fit kalabilmek için birkaç basit yol var aslında.

Elbette sadece ofiste alınacak bu önlemlerle birden fitleşmek mümkün olmasa da bu kış fazladan kilo almayacağınızın garantisini veririm. Bir de üstüne haftalık bir spor rutini geliştirebilirseniz 2015’in yıldızı siz olursunuz!

İşte ofiste fit kalabilmenin yollarından 10 tanesi.   

  1. Kahvaltı yapmadan evden çıkmayın!
  2. Çekmecelerinizi temizleyin. Çekmecelerinizdeki sağlıksız her türlü atıştırmalığı yok edip yerlerine sağlıklı atıştırmalıklar koyun azar azar. Elbette yeteri kadar yemek şartıyla.
  3. Gün içinde masanızdan kalkıp hareket edebilmek için alarmlar kurun. Her saat başı, ya da iki saatte bir … Bu alarmlar dışarıya çıkıp nefes almak, ofisin bir ucundan bir ucuna yürümek, birkaç kat inip çıkmak ya da sadece oturduğunuz sandalyeden kalkıp oturmak, sırtınızı esnetmek için bile olabilir. Azımsamayın.
  4. Obur arkadaşlarınızın günün yerli yersiz zamanında masasına çıkardığı sağlıksız her türlü yiyeceğe kibarca HAYIR deyip oradan uzaklaşın! Midenizin çöplük olmadığını hatırlayın.
  5. Ana öğünlerin arası uzunsa ve acıkıyorsanız mutlaka yanınızda sağlıklı ara öğünler taşıyın. Bir gece önceden kendinize bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz.
  6. Öğlen aralarınızda mutlaka 20 dakikalık kısa yürüyüşler yapın. Yapabiliyorsanız elbette daha uzunlarını da deneyin. Böylece yemek sonrası yenen tatlı kısmını pas geçmiş olursunuz.
  7. Şirketteki özel gün kutlamalarına geç katılın. Böylece ikramlar dağıtılmış olur ve herkes kendi tabağıyla meşgulken size yemeniz için baskı yapan da olmaz.
  8. Katlar arasında merdivenleri kullanın!
  9. Masanızdan su şişesini ayırmayın. Gözünüzün önünde olursa su içmeyi unutmazsınız!
  10. Oturduğunuz yerden kalkamadan yapabileceğiniz birkaç hareket deneyin. Karnınızı 1 dakika süreyle sıkmak, nefes alırken karnı içeri çekip verirken daha da içeriye çekmeyi denemek ya da oturduğunuz yerde bacaklarınızı dizden bükerek karşıya uzatmak gibi basit ama faydalı egzersizler yapabilirsiniz.

Önerilen Makaleler