Salatalığın çok sayıda yararı vardır. Dünyada 4 en yaygın yetiştirilen sebze vardır bunlardan biride salatalıktır. Superfood olarak belirtilen besinlerden biri olan ve tüketimi en yaygın olan salatalığı beslenme planına eklemeyi unutma.
1) Kan Basıncını Dengeler
Salatalık kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. İçeriğinde bol miktarda su bulunan salatalık kan damarlarını nemlendirir. Ayrıca kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. Bu nedenle kan basıncını azaltmaya yardımcı olması için pancar, havuç, limon, sarımsak ile birlikte salatalık suyu da içilmesi önerilir.
2) Böbrekleri Sağlıklı Tutar
Salatalık içeriğindeki yüksek su miktarı nedeniyle idrar söktürücüdür. Bu sayede böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Hemde böbrekleri sağlıklı tutarak, idrar yoluyla çok daha fazla toksinin dışarı atılmasını sağlar.
3) Kilo Vermede Yardımcı Olur
Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız kesinlikle diyetinizde salatalık içermelidir. İçeriğindeki %95 oranından fazla su ile daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. İçeriğindeki lifler sayesinde hazmı kolaylaştırır. Ayrıca vücudunuz için gerekli olan B vitaminini içerir. Diyet yapın yada yapmayın enerji düzeyinizi arttırmak, istenmeyen bir kaç kilodan kurtulmak istiyorsanız, salatalık sizin için iyi bir atıştırmalık olacaktır.
4) Kötü Nefese Karşı Savaşır
Kötü nefese karşı etkili olabilmesi için bir dilim salatalığı yaklaşık 30 saniye boyunca damağınıza yapıştırın ve bekleyin. Artık yemekten sonra rahatsız olduğunuz kokulara karşı şekerli sakız veya nane şekerine gerek kalmadı. Bir dilim salatalık en doğal çözümünüz.
5) Daha Sağlıklı Kemik Ve Eklemler İçin
İçeriğindeki yüksek silika sayesinde kemik ve eklemlerinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Silika tam anlamıyla kolajenin önemli bir yapı taşıdır. Ayrıca salatalık vücudunuzunda güçlü kemikler oluşturmak ve eklemleri korumak için kullanılan kalsiyumun absorbe olmasına yardımcı olur.
6) Kanserle Mücadelede Etkilidir
Salatalık yemek için bir başka neden kanserle mücadeleye ve kanseri önleye yardımcı olur. Pek çok araştırmacı salatalığın meme, prostat, yumurtalık, uterus ve akciğer kanseri türlerine karşı çok etkili olduğunu göstermiştir.
7) Diyabetle Savaşır
Salatalık vücudun diyabetle savaşmasına yardımcı olur. Salatalık içeriğinde insanlardaki diyabet eksikliğinde kendi insülinini üretebilmesine yardımcı olan bir horman içerir. Ayrıca sıfır glisemik indeksi olan bir sebze olduğu içinde şeker hastalarının kan şekerini yükseltmeyeceği için korkusuzca tüketebileceği bir besindir.
8) Akşamdan Kalma Halinizi Topar
Salatalık içeriğindeki su, elektrolit, B vitamini sayesinde akşamdan kalma halinizi daha hızlı toparlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer baş ağrınız varsa ve sersemlikten biran önce kurtulmak istiyorsanız akşam yatmadan önce ve sabah kalktığınızda bu superfood dan bir kaç dilim yiyin. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Önerilen Makaleler