Kasların gelişimi, kuvveti ve sağlık düzeyi yaptığınız antrenmandan daha çok esneme ve dinlenme ile en üst seviyeye çıkartılabilir. Dinlenme ve esneme, yaptığınız bütün sporlarda vücudun kendini hazırlama, kasların büyümesi ve vücut direncinin uzun ömürlü olabilmesi için gereklidir. Bu konuda hangi esneme türünü ne zaman yapacağınız çok önemlidir.
Antrenman başlarında yapacağın esnemenin dinamik olması kaslarını ısıtarak yoğun antrenman evresinde sana hareket rahatlığı sağlar ve kas yırtığı, zedelenmesi gibi sakatlanmaların oluşmasını engellemeye yardımcı olur.
Antrenman sonrasında yapacağın statik esneme ise antrenman esnasında yorulan ve gerginleşen kaslarını, son kez sabit şekilde esneterek antrenman sonrasında kendini yorgun hissetmeni azaltacaktır. Bu sayede bacaklarının rahatlamasını ve normal kas boyutuna geçmesini sağlar.
Not: Başlarda dinamik, sonlarda statik esneme yapmak, genellikle profesyonel branş oyuncuları için antrenmanlarda uygulanan bir yöntemdir. Sizde kendinize profesyonel sporcuları örnek alarak daha sağlıklı ve bilinçli spor yapabilirsiniz…

Önerilen Makaleler

1 Comment

Comments are closed.