Naturapat Tavsiyeler-Evde uygulanabilecek birkaç tedavi çeşidi

Naturapatlar bağışıklık sisteminize yardımcı olacak beslenme şekilleriyle ilgili değişiklikler, destekleyici ve yardımcı besinler,bitkisel tedaviler veya pankreatin gibi sindirim sistemi enzimlerini destekleyen preparatlar hakkında tavsiyelerde bulunur. Homeopati eğitimi olan bir naturapat bu konuda size ilaç tavsiye edebilir. Bazı naturopatlar ise osteopati (kemikleri düzeltme) gibi konuyla ilişkili alanlarda da eğitim almış olabilirler. Bu sayede tedavide size daha geniş çaplı yardımcı olurlar. Bunlarla birlikte evde rahatça uygulayabileceğiniz bir tedavi yöntemi olan Hidroterapi, soğuk su kompresleri, küvette oturarak tedavi, duş veya sprey gibi tekniklerle de tedavi amaçlı kullanılan yöntemlerdir.
Eklem ağrıları ve adet sorunlarından, boğaz ağrısı, ateşli hastalıklar, soğuk algınlığı gibi birçok sorunun tedavisinde kullanılır.
 
Evde uygulanabilecek birkaç tedavi çeşidi:
Küvette oturarak tedavi: Bu hidroterapi tedavi yönteminde;
 • İki adet kişinin kalça ve ayak bölgesini rahatça sığabileceği boyutta leğen.
 • Leğenin yarısına kadar dolu olacak şekilde eşit miktarda soğuk ve sıcak su.
Leğenlerin birini sıcak su, diğerini ise soğuk su ile doldurun. Sıcak su olan leğenin içine oturun. Soğuk su olan leğenin içine ise ayaklarınızı koyun. 3 dakika bekledikten sonra 1 dakika dinlendirin ve işlemin tam tersini, yani soğuk su olan tarafa oturup, sıcak su olan tarafa ayaklarınızı koyacağınız şekilde 3 dakika bekleyin. Bu işlemi iki-üç defa tekrarlayabilirsiniz.
 
Soğuk Kompres Uygulaması:
Eklem ağrı ve incinmelerinden, baş ağrıları ve bronşite dek çok çeşitli rahtsızlıkların tedavilerinde kullanılır. Soğuk kompres genellikle doğrudan, ağrının hissedildiği bölgeye uygulanır. Bazı durumlarda bir sıcak, bir soğuk kompres yapılması önerilebilir bu durumlarda uzmana danışın.
 • Uygun boyutta bir kompres bezi alın; boyun, diz, el ve ayak bilekleri için mendil; karın ve gövde için çarşaf kullanın.
 • Bezi soğuk suya batırın, iyice kurulayın ve silkeleyin.
 • Kompres yapacağınız bölgenin üzerine koyun.
 • Kompresi 10 dakika boyunca tutun. 10 dakika içinde ısınması gerekmektedir, eğer ısınmıyorsa, fazla ıslatılmış ve suyu iyi sıkılmamış olabilir. Tekrar deneyin yine ıslaksa çıkartın ve kurulanın.
 • Kompresi çıkarınca, o bölgede oluşmuş terleri temizlemek için serin veya ılık su ile silin.
 • Aynı tekniği bel veya gövdenize  kompres yapmak için de uygulayabilirsiniz. Aşağıda olduğu gibi.
 
Vücut Sargılama:
Bu tedavi yöntemi sadece soğuk algınlığı ve ateşli durumlarda uygulanır. Hatırlarsanız eski zamanlarda annelerin en gözde ateş düşürme yöntemidir. Islak bezle vücudu sararak ateşi almaktı. Bu yönteme yakın olan bir başka metot ile daha dikkatli ve bilinçli olarak uygulayabilirsiniz. Bu tür kompresin 10 dakika içinde ısınmaya başlaması gerekir. Zaman zaman elinizle ıslak havluyu kontrol edin ve eğer ıslak kompres hala ısınmamışsa, çıkarın ve vücudunuzu kuru bir havlu ile kurutun.
  
 • Yatağınızın üzerine uzanacağınız şekilde havlu serin.
 •  İyice ıslanmış ve suyu sıkılmış olan bir başka havluyu veya bezi, göğsünüzün üzerinden kalçanızın altına kadar gelecek şekilde sarın ve üzerine tekrar kuru bir havlu sararak yatağın üzerine uzanın.
 • 10 dakika boyunca bekleyin, ısınmış olması gerekiyor, ısınmışsa aynı işlemi tekrarlayın.
 • Islatıp tekrar vücudunuza sarın. Eğer ısınmamışsa, kompresi çıkartın ve kuru bir havlu yardımıyla kurulanın.
 
 

Önerilen Makaleler