MUTLU OLMAYA BAŞLAMANIN TAM ZAMANI “ŞİMDİ”

Mutlu Olmaya Başla

Ara ara bunalmış mı hissediyorsun? Yer, durum, kişiler aynı ama belki sen yabancılaştığını ya da uzaklaştığını hissedebilirsin. Her şey kontrolünden çıkmış gibi göründüğü anlar olabilir fakat sakin, merak etme birkaç değişiklikle gerçeğin öyle olmadığını göreceksin. Düşünce kalıplarını değiştirdiğin takdirde ruh halinde kolayca değişecektir. Tek yapman gereken bazı şeyleri yapmayı bırakmak ve sonrasında kendini daha hafif ve mutlu hissettiğini göreceksin.

Başkalarının ne düşündüğü değil, senin kendin hakkında ne düşündüğün önemli. Başkalarının fikirleri hayatını kontrol etmesin. Başkalarına iyi olacak diye değil, sen kesinlikle senin ve senin hayatın için en iyi olanı yapmalısın. Sen mutlu olmadıkça başkalarını mutlu etmen nasıl mümkün olabilir? Biliyorum, kendine hedef koymak ya da vizyon belirlemek bazen kolay olmayabilir. Bunun üzerinde birkaç saat hatta günlerce düşünmen gerekir. Kendini yıllar sonra nasıl görmek istiyorsun?

Geçmişinden utanma. Hata yaptığını düşünebilir, pişmanlık duyabilirsin. Bağışlamayı bil ve buna ilk önce kendinden başla. Unutma ki karşılaştığımız her olay, kişi, durum bizim için öğrenmemiz ya da öğretmemiz gereken dersler içerir. Yaşadığın şeylerin sorumluluğunu aldığın sürece gelişirsin ve geliştikçe daha güçlü olduğunu göreceksin. Hiçbir kişisel koç, psikolog ya da rehber sen geçmişin ile kavganı sürdürdüğün sürece sana yararlı olmaz. Önemli olan şuan ne yaptığındır. “An” da mısın?

Nerede olmak istediğine karar verene kadar olduğun yeri asla terk etmezsin. Ne istediğin konusunda bu zamana kadar kararsızdın belki de hiç gerçekten bu konu hakkında düşünmedin. İşte şimdi tam zamanı biraz dur, derin bir nefes al ve düşünmeye başla. Gerçekten ne istediğin konusunda karar verdikten sonra bunun için çalışmalara başlayabilirsin. İşte, özel hayatında, aile hayatında hangi konumda nasıl yer almak istiyorsun?

Yaşadığımız hayat süresince iki önemli tercihte bulunarak yolumuza devam ederiz: durumu olduğu gibi kabul etmek ya da sorumluluğu kabul edip durumu değiştirmek. En iyi zaman “şimdi” dir.

Nasıl ya da ne zaman öleceğini sen seçmezsin. Sen yalnızca nasıl yaşayacağına karar verebilirsin. Her gün yeni bir başlangıç ve yeniden başlamak için bir şansın var. Bu şansı kullanacak mısın?

Tutku ile çalışarak hedeflediğin doğrultuda yol almaya başladığın da şunu unutma ki yanılmaya hakkın var. Başarıya giden yolun sana sunulan çiçekli bir patika olduğunu düşünmüyorsun değil mi? Hayatta olmasalar bile bugün hala saygıyla ve hayranlıkla baktığımız bilim adamları, mühendisler, doktor ya da belki girişimciler hepsi birçok zorlu yoldan geçti ve denemeyi bırakmadılar. Yanıldılar belki ama inandıkları şeyler için tekrar tekrar tekrar denediler. Her zaman doğru adımlar atmasan da inandığını yaşamaya odaklanmalısın. Sen istediğin ve becerilerin doğrultusunda yapacağını düşündüğün de o yol ne kadar engebeli olsa da aşacak ve hedefine ulaşacaksın. Hedefin belli bu yolu yürümeye hazır mısın?

Mutlu Olmaya Başlamanın Zamanı Şimdi!

“O iş benim hakkımdı.” , “Anlamıyorum, bana bir garip davranıyor.”, “ Bana haksızlık yapıldı.”, “ Bana bunu nasıl yapar.”, “ Ben onun için ne fedakârlıklar yapmıştım şimdi bana yaptığına bak.”…  benzeri sorular aklından geçiyor olabilir. Peki şu soruları kendine sormanı istesem, aynı davranışı ben bir başkasına yapıyor muyum? Ya da kendime aynı davranışı sergiliyor muyum? Yaşadığın bu sorunu çözmek için ne yapman gerektiğini biliyorsun, ondan kaçma. Problemlerden kaçmak seni yorar. Yolun ortasına gelmeden nefes nefese kalırsın. En iyisi onlar seni iyice yormadan baş gösterdikleri an doğru soruları kendine sormak ve çözüme ulaştırmak. Artık mazeretler yok değil mi? Problemle yüzleş, çözmek için ne gerekiyorsa yap, takdir et, affet ve sev. Hayatında senin sevgine ihtiyacı olanlardan o güzel duyguyu eksik etme.

Bazen gördüğün senin ne görmek istediğine bağlıdır. Sahip olduklarını göz ardı etmeyi seçer zihin çoğu zaman. Küçük şeyler bile olsa yakala o mutluluk anlarını.  Hayatında sahip oldukların için şükretmediğin onları göz ardı ettiğin sürece mutlu olman zorlaşacaktır. Her zaman daha fazlasını istemeye hakkın var tabi bununla birlikte sahip oldukların için teşekkür etmeyi unutmamalısın. Biz büyük resmi görmek istesek te aslında o resim küçük parçalardan meydana geliyor. Birçok farklı materyal bir araya geliyor ve büyük güzel resmi ortaya çıkarıyor.

Geçmiş olayları serbest bırak, geleceğin ne getireceğini bilmiyorsun. “Şimdi” yaşa. “Şimdi” mutluluk zamanı.

Mutlu olun!

Önerilen Makaleler