MUTLU OLMAK İÇİN OLUMLU DÜŞÜNÜN

Sizde bir işe başlarken ‘ne kadar başarılı olursam o kadar mutlu olurum’ diye düşünenlerdenseniz mutluluk gurusu Shawn Achor’a göre yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü mutluluğunuzu bir başarıya bağlamak, hedefinize ulaştığınızda size yeterli olmayacaktır. Başarı seviyenizi arttıkça, daha fazlasını istersiniz.

Nasıl mı? lşte size örnek: Spora yeni başladığınızda 15 dakika spor yapmak sizi mutlu ederdi. Zaman ilerledikçe ve siz daha uzun bir sure spor yapabildiğinizi farkettikçe eskisi gibi 15 dakikayla yetinmezsiniz. Önceden 15 dakikayla kendinizle gurur duyarken, artık aynı şeyi hissetmezsiniz ve bundan eskisi gibi mutluluk duymazsınız.

Önceliklerinizi değiştirin.

Olumlu düşünmek ve başarılı olmak için hedefinizi odaklanmaktan vazgeçin. Öncelikle olumlu bir beyin yaratın. Çünkü mutluluğun yüzde 90’i, kişinin dış dünyayı algılamasına bağlıdır. Nerede olursanız olun, kafa yapınızı değiştirmek için çalışarak mutluluk seviyenizi arttırabilirsiniz. Mutluluk seviyeniz arttıkça basari oranınız artar.

Cümlelerinizi değiştirerek başlayabilirsiniz mesela:

  • Spor yaparsam mutlu olurum.
  • Kilo verirsem mutlu olurum.
  • Diyet yaparsam mutlu olurum.

Bu cümleleri kurmak yerine, şöyle söylemeyi deneyin:

  • Mutluyum, çünkü spor yapmaya karar verdim.
  • Mutluyum, çünkü kilo vermeye karar verdim.
  • Mutluyum, çünkü diyet yapmaya karar verdim.

Unutmayın, başkalarının düşüncelerini değiştiremezsiniz. Değiştirebileceğiniz tek şey kendi algılarınızdır. Çünkü onların doğrultusunda olumlu enerjiyi kendinize çekersiniz. Evrene yolladığınız olumlu enerjinin karşılığı ruhsal iç huzur olarak geri alır, mutlu olur ve başarıdan zevk alırsınız.

Önerilen Makaleler