MUCİZEVİ BİTKİ: MACA

Quinoa ve chia tohumundan sonra mucizevi bitki Maca yı da birçok eğitimde konuşmaya birçok tarifin içinde görmeye başladık. Peki nedir Maca bitkisi, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Peru’nun merkezinde Andes dağlarının yüksek platolarında, en az 3000 yıldır yetiştirilmektedir. Maca bitkisi turp ailesinden olup, kokusu karamele benzer. Kökü birçok ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Nelere iyi geliyor?

Maca bitkisi; anemi, kronik yorgunluk sendromu, enerji artışı, atletik performans , hafıza ve üreme gibi birçok sağlık alanında etkilidir.

Kadınlar macayı , hormon düzensizliklerinde, menstrual problemlerde ve menopoz belirtilerinde kullanmaktadır. Maca ayrıca osteoporoz, depresyon , mide kanseri , lösemi , HIV/AIDS, tüberküloz, ereksiyon bozukluklarında ve cinsel isteği uyarıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici olarak tüketilebilir.

Maca pişmiş ya da kızarmış olarak, hazır çorba halinde ve ya ‘Maca Chica’ olarak adlandırılmış fermente içecek şeklinde veya toz formu birçok yiyecek ve içecek ile  tüketilebilir.

Sadece insan üzerinde değil tarımda da tüketilen bu bitki, özellikle ; hayvancılıkta doğurganlığı arttırmak için kullanılır.

Yorgunluk ve depresyon karşıtı Maca bitkisinin 14 yararı:

 • Enerji arttırıcı Maca kökü adapte etme özelliği ile tanınır.Bu özelliği ile yorgunluğa karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Köklerinin besin değeri çok yüksek olan maca bitkisi enerji seviyesini yükseltir.Aynı zamanda hipatalamusu uyararak böbreküstü bezlerini dengeleyici ve besleyici etki yarattığı için böbreküstü bezlerini zorlamadan enerji arttırmasıyla ünlüdür. Kahve vb. uyarıcılar yerine maca bitkisini denemelisiniz! 
 • Libido ve seksüel fonksiyon arttırıcı Bu bitki yerli Peru kültürü arasında afrodizyak olarak bilinmektedir.Yani cinsel isteğin uyarılmasında etkilidir, bu etkisi içeriğindeki glukosinolat ve isotiosiyanatlardan kaynaklıdır. Bu bileşenler potansiyel güç arttırıcılar olarak sayılır.Ayrıca 2002’de Andrologio’da yayımlanmış bir çalışma macanın seks hormon düzeylerini etkilemeden , cinsel isteği arttırdığını ortaya koymuştur.Macanın luteinizan hormon, folikül uyarıcı hormon, prolaktin, testosteron ve estradiol düzeylerine etki etmeden cinsel performansı arttırma etkisi, bu hormonların reseptörleri üzerinde etkili oluşunu geçerli kılmıştır.
 • Üremeyi geliştiriyor Siyah macanın, erkeklerde , sperm sayısını ve hacmini arttırdığı , kırmızı macanın ise kadınlarda, hormonları ve yumurtlama döngülerini dengelediği bilinmektedir.Yapılan bir çalışmada kadınlarda stres hormonu ile kısırlık arasında bağlantı araştırıldığında Maca gibi adaptojenlerin doğurganlığı geliştirme ve hormonal sorunları çözme üzerinde olumlu etkilerinin varlığı ortaya çıkmıştır.Ayrıca adet döngüsündeki düzensizlikler kadınlarda kısırlığa neden olabilir, ya da sağlıklı bir gebeliğin sürdürülmesini engelleyebilir.Bu düzensizlikleri gidermek ve hormonal dengeyi sağlamak için maca bitkisi tüketimi oldukça yararlıdır.
 • Hormon dengesini düzenler Maca , hormonların yapıtaşları olarak bilinen birçok aminoasit çeşidini içermektedir. İnsan vücudu dokuz ana elzem aminoaside ihtiyaç duyar.Maca bitkisi dokuz ana aminoasitlerden yedisini, üç esas yağ asidinden de ikisini bir arada bulundurur. Ayrıca maca kökünden yapılan takviyeler beyin ve hipofiz bezi arasındaki bağlantıyı güçlendirir ve hormonal düzensizliği giderir.
 • Depresyonu ve anksiyete azaltıcı etkisi vardır Düzenli maca tüketiminin pozitif duygu artışında etkili olduğunu biliyoruz.Özellikle ‘Macamides’ olarak adlandırılan eşsiz bir lezzete sahip olan çeşidi, depresyon ve anksiyete şiddetini azaltmaya yardımcıdır.Maca bitkisi , bireysel ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.Strese karşı fiziksel ve zihinsel olarak adaptasyon sağlanmasına yardımcı bir adaptojendir.
 • Adet düzensizlikleri, ruh hali değişiklikleri, sıcak basmaları, uyku bozuklukları, vajinal kuruluk menopozun belirtilerinden bazılarıdır.Bu semptomların çoğu maca kökü takviyesi ile bir ölçüde azaltılabilir.Birçok maca tüketicisi , sıcak basmalarını, maca tozu kullandıktan sonra önemli derecede azaldığını bildirmektedir.
 • Siyah macanın öğrenme ve hafızayla ilgili yararlı bir etkiye sahip olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir.
 • Macanın bilenen çok ilginç bir diğer özelliği ise kan dolaşımını arttırıcı etkiye sahip olmasıdır. Bu da hafızamızı kuvvetlendirmesinin yanı sıra konsantrasyonumuzu da artırmaya yardımcı olur.
 • Hormon dengesizliği sonucu oluşan aknelere karşı maca tüketimi iyileşme aşamasında yararlı etkilere sahiptir.
 • Kas artışını geliştiren maca tozunu, gün geçtikçe daha çok sayıda sporcu ve vücut geliştirici birey kullanarak, ilaç vb. yapay ürünler olmadan kaslarını bitkisel olarak geliştirmektedir!
 • Tiroid fonksiyonlarını geliştiren Maca bitkisinin hormon dengeleme özelliği nedeniyle gerektiği koşullarda tiroid fonksiyonunu taklit ettiği bilinmektedir. Hipotiroidi olan bireylerde harika bir alternatif !
 • Maca dişleri güçlendiriyor ve iskelet yapısını geliştiriyor. Özellikle siyah maca kemik yoğunluğunun artışı için harika bir alternatif!
 • Macanın cilt üzerinde etkili bir besin içeriği ve hormon dengeleyici özelliği var, bu sayede cilt tonunu iyileştirmektedir.
 • Zayıf saçlara birebir olan Maca sadece saç dökülmesini önlemekle kalmaz, sağlıklı saçların da çıkmasını sağlar.

Önerilen miktar

Bu doğal kök birçok kişi tarafından tolere edilebilir. Bilinen bir yan etkisi olmamasına rağmen nadiren  de olsa yan etkiye sebep olabileceğinden günlük önerilen miktar belirlenmiştir.  Toz hali daha etkin olan bu bitkinin önerilen günlük dozu 3-9 gramdır.

Önerilen Makaleler