MOTİVASYON İÇİN ANI YAŞA

Egzersizlerinizden daha fazla kazancınız olacak ve uzun vaadede sporunuzda verim almanız aslında çok basit. Spor sonrasında vücudumuzu dinlendirirken, ruhunuzu da dinlendirmek mümkün. Dinlenmiş ve huzurlu bir ruh ile ruh ve fiziksel olarak daha sağlıklı olacaksınız. Tek yapmanız gerek anı yaşamak.   

Peki, anı yaşamak ne demek?

Yoğun bir hayatınız var ve bu karmaşada sporunuzu yapıyorsunuz ama günün sonunda 24 saat size yetmiyorsa duraklamanın vakti gelmiş demektir. Bu duraksamada etrafın farkına varmanız için, anı yaşayıp ve etrafınıza odaklanın. Çevrenizde ki küçük mutlulukları bu şekilde keşfedip, yaşam enerjinizi arttırabilirsiniz. Bunu saplamak için size ufak tüyolarımız var.

Yürüyüş yapın

Yürüyüş yapmak en iyi meditasyon örneklerinden biridir. Bu yürüyüş kalori yakımına yönelik aktif bir yürüyüş olmamalı. Hedef noktanız olmadan, tek amacınız sakinlik ve huzuru hissetmek olmalı. Kendinizi tamamen rahatlatın ve her attığınız adımı hissederek atın. Nefesinizi kontrol altına alın. Bunu yapmanın en iyi yolu burnunuzdan derin nefes alıp, ağzınızdan nefesi belirli aralıklarla geri vermek. Her verdiğiniz nefesde kötü düşüncelerinizden kurtulduğunuzu ve kaybolduğunu hissedin.

Zorunlu istirahat

Haftanın hergünü spor yapmak zorunda değilsiniz.  Kendinize istirahat alanları yaratın ve bu esnada nabzınızı kontrol altına alın. Örnek olarak yatağınızın üstüne yatın ve nefes egzersizleri uygulayın. Burununuzdan nefesinizi alıp, ağzınızdan yavaşça verin. Rutin haline getirmek icin günde 3 defa bunu tekrarlayın. Kaliteli bir uyku için uyumadan önce yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Egzersiz esnasında duraklayın

Yoğun bir egzersiz esnasında mola verin ve sadece ayaklarınıza odaklanın. Bu sizi rahatlatıp, yeni enerjilerin yolunu açmaya yarayacaktır. Neden ayaklarınız? Çünkü odaklanırken sporun tetikleyici düşüncelerinden kurtulur, zihin boşalır ve dinginlik sağlar. Tekrar egzersizinize devam ettiğinizde dayanıklılığınızın arttığını hissedeceksiniz.

Oturun

Bazen günlük rutin hayatınızda herşey o kadar çabuk ilerler ki, nefes alacak zamanı bulamazsınız. Ama mutlaka bir sandalyeye oturduğunuz anlar olacaktır. Oturduğunuz ilk fırsatta telefonunuzu elinize almak yerine sandalyenizi hissedin. Sırtınızdan ayaklarınıza kadar sandalyeyle bir bütün olduğunuzu düşünün ve başınızdan ayaklarınıza kadar inen kötü enerjiye güle güle deyin.

İşte yapmanızı gerekenler bunlar. Yeni enerjilere merhaba demek zor değil, yeter ki anı yaşamayı ihmal etmeyin.

Önerilen Makaleler