MİNDFULNESS MEDİTASYON – AYDINLANMA YOLU

Hayat bazen gerçekten bunaltıcı olabiliyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Önemli olan sıkıldığımız, sinirlendiğimiz, bunaldığımız, üzüldüğümüz bu anlarla nasıl başa çıktığımız ve bütün o negativiteden ayrılarak kendi iç dünyamızda bir gülümseme yakalamak. Meditasyonun bunun için çok iyi pozitif etkileri var. Benden söylemesi alışkanlık yaptığı zaman geri dönüşü olmayan bir sonsuz huzur yakalayabilirsiniz. Bütün önyargıları, önceden gördüğünüz, okuduğunuz, duyduğunuz şeyleri bir kenara atın ve altta yazacağım basit birkaç adımı uygulayın. Bir kere meditasyon deneyimlediğiniz de birçok eski size hizmet etmeyen alışkanlığın geri kaldığını, daha düzenli ve sağlıklı bir uyku düzeni ve hayat tarzına ulaşacağınızı söyleyebilirim. Bebekler gibi bir uyku, daha zinde, daha farkında ve daha enerjik yani huzur ve sağlık dolu bir yaşam istersiniz değil mi? Sadece anda kalarak dolu dolu geçireceğiniz ve basit bazı adımları izleyeceğiniz bu deneyimi yaşamak ve sevdikleriniz ile de paylaşmak sizi ve etrafınızdakileri olumlu yönde etkileyecek.
Birkaç basit adımı sizinle paylaşacağım:
Evinizde (ya da nerede iseniz) sessiz, kalabalıktan arınmış bir yer bulun. Rahat edeceğiniz huzurlu hissedeceğiniz bir yer olmalı.
Rahat bir oturuş pozisyonu seçin.
Gözlerinizi kapatın.
Kendi normal akan nefesinizi takip etmeye başlayın. Burnunuzdan içeri girişini takip edin ve aynı şekilde nasıl çıktığını. Zihniniz bu sırada bir düşünceden diğerine atlıyor olabilir. Siz yine de sadece o anda normal akan nefesinizin akışını izlemeye odaklanın.
Herhangi bir beklenti içine girmeyin. Çok farklı bir his, duygu, vücudunuzda bir değişim beklemeden anı yaşayın.
Bu şekilde gün içinde deneyimleyeceğin 20 dakikalık başlangıçlar ile ilerleyen zaman içinde değişimleri fark edeceksiniz. İlk önerim sabahın ilk ışıklarının içinize dolmasına izin verin. Sabah yaptığınız meditasyonun verdiği huzur tüm gününüze yansıyacaktır. Gün içinde etrafınızdaki olumsuzlardan minimumda etkilenmenizi sağlar.
Öncesinde duş almanızı daha rahat bir beden ve dinginlik için iyi olabilir. Belki pratiklerinizi yaptığınız yer de bulacak bir mum, hoşlandığınız bir koku da sizi motive etmek için işe yarayabilir. Yatağınızın içinde rahat hissediyorsanız sabah ya da akşam düzgün bir oturuş biçimi seçerek yine burada da pratiğinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Hatta yatmadan önce yapacağınız 20 dakikalık bir meditasyon sizin daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Garanti ediyorum. Yapabildiğiniz takdirde günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere bunu tekrarlayın. Pratikler artıp, hayat tarzı olarak meditasyonu uyguladığınızda kalıcı huzur, aydınlık ve mutluluğu elde edersiniz. Bize yaramayan düşüncelerden kurtulduğumuz da zihin sessiz ve bütün olur.
En derin meditasyon da sadece ışık vardır. Düşünmeye başladığınız an limitler ve sınırlar koymaya başlarsınız. Düşüncelerimiz ne kadar hoş ve keyif verici olsa da uzun vadede acı veren, yıkıcı hale gelirler çünkü bizi sınırlayıp kısıtlarlar. Meditasyon yaparken esasında yaptığımız boş, sakin, sessiz bir zihne girmek ve kendimizi sonsuzluğun ta kendisiyle doldurup beslemektir. Böylelikle kendi farkındalığımız ile geliştiğimizi hissederiz.
Başlangıçta meditasyonu deneyimlemek zor gelebilir. İyi yapamamaktan korkmayın. Kendinizi herhangi bir şekle sokmaya zorlamaya gerek yok. Sabah ve akşamları 20 dakika ile başlayın. Pratikler çoğaldıkça kapasiteniz artacak farkındalık sağladığınız da zamanlarda uzayacaktır.
Mutlu olun!

Önerilen Makaleler