METABOLİZMA HIZLANDIRMANIN PÜF NOKTASI

Metabolizmanızı tanımak her zaman avantaj olmuştur. Hangi hızda olduğu, hangi yiyecekleri, içecekleri hangi hızda tükettiğini bilmeniz kendinize özel beslenme progamınızı oluşturmanızda yardımcı olacaktır. Eğer metabolizmanız yavaşsa ve kilo probleminiz varsa ilk işiniz metabolizmanızı hızlandırmak olmalıdır. Metabolizmanızın hızı yediğiniz gıdaların daha çabuk ve iyi öğütülmesinr yardımcı olacak buda vücudunuzun daha çok enerji harcamasını sağlayacaktır. Metabolizmanızı hızlandırmak için sık aralıklarla az ve doğru besinlerden yararlanmanız gerekmektedir. Bu besinler genellikle lifli ve kan şekerinizi dengeleyen, metabolizmanızın hızlanması için lif oranı yüksek ve doğal besinlerdir. Metabolizmanızın hızı genetik, yaş, cinsiyet ve spor yapan, yapmayan bireyler arasıda da bir çok farklılık gösterir. Bu nedenle kendinizi bir başkasıyla kıyaslamamalı, aynı diyeti yada beslenme şeklini benimsemiş olsanızda çıkan sonuçlara üzülmemelisiniz. Bu noktada psikolojik olarak motivasyonunuzu düşürmemek için profesyonel bir test yaptırarak metabolizma hızınızı öğren.
Beslenme Rehberi - Monthly Fitness - Nurcan Arıcan
 
Eğer ailenin geneli dünyanın en ince insanları değilse metabolizman genetik nedenlerden dolayı yavaş olabilir, metabolizmanın yavaşlığı kilo vermekte bazı problemlerle karşılaşmana sebeptir. Bu kilo vermek için diğer herkesden daha çok çaba ve özen göstermeniz gerektiği anlamına geliyor.
Metabolizma alınan yaşla birlikte de yavaşlamaya başlar, ilerleyen yaşlardaki bir çok kişininin kilo alımın sebebi budur. Yaş ilerledikçe spor ve diyetten vaz geçerseniz hem kilo alımınız hızlanacak hemde kilo vermeniz daha da zorlanacaktır. Bu nedenle özellikle kadınların ergenlik, hamilelik, menapoz gibi hormonlarının değiştiği durumlarda beslenmesine iki kat fazla özen göstermesi gerekmektedir. Çünkü bu dönemlerde alınan kilolar sonraki yıllarda verilmesi zor ve uğraştırıcı oluyor.
Bebekler, gençler ve orta yaşlılar daha kolay kilo verebiliyorlar. Metabolizma hızları, günlük harcadıkları enerji miktarı diğer kişilere oranla çok daha fazla olduğundan bu konuda daha rahatlar.
Not: Beslenme Rehberini doktorunuza danışmadan uygulamayın.
 

Önerilen Makaleler