MENTAL DAYANIKLILIK

Mental Dayanıklılık

Hayatımızın her alanında ve her anında alınacak kararlar ile karşı karşıya kalırız. Bazıları basit kararlardır, bazıları geleceğe yönelik hayatımızı değiştirebilecek kararlardır. Bir seçim yaparken hayata karşı duruşumuz ve bakış açımıza göre değerlendirerek ve akıl terazisinde tartarak seçim yaparız. Hedeflerimiz de bu doğrultuda şekillenir.
Amaçladığımız hedeflerimizi gerçekleştirmek bizim elimizde ve bu yolda karşı karşıya kalacağımız engellerle başa çıkmak zorundayız. Her engelden sonra daha sağlam ilerler ve daha emin adımlarla başarıya ulaşırız. Her engelden sonra dayanıklılığımız artar. Bahsettiğimiz dayanıklılık fiziksel dayanıklılıktan daha farklıdır.

Mental dayanıklılık  
Mental dayanıklılık bireyin hedefine ulaşmak için karşılaştığı zorlukların ve engellerin onu durdurmaması ve istikrarlı bir şekilde yine yoluna devam ettirmesidir. Mental dayanıklılığı yüksek insanlar bahaneler üretmek yerine çözüm odaklıdır, disiplinlidir ve olumlu düşünürler.

Peki, mental dayanıklılık geliştirilebilir mi? Kişisel gelişim de herşey mümkün ve geliştirilebilir. Yeter ki isteyin. İşte size geliştirmenin yolları.

Çok isteyin
Mental dayanıklılığınızı arttırmanın ilk yolu çok istemektir. Özellikle kazanmayı çok istemek kararlı ve istikrarlı olmanızı sağlar.

Neden istiyorsunuz
Sebebini bildiğiniz şeyleri daha iyi içselleştirip benimseriz. Hayalinizi gerçekleştirmek için neden istediğinize odaklanmak engelleri hemen aşmanızı sağlar.

Düşünce gücü
Kolay olacağını düşünerek hedefinizi gözünüzde küçültmeyin. Sizin için önemini yitirmesin ki engellere karşı koyabilmek için değerli kalsın. Bazı günler zor olacağını kabullenirseniz kontrolu daha rahat sağlayabilirsiniz. Bu sayede engelleri önceden görüp erken  müdahalede bulunabilirsiniz.

Olumsuz düşünmeyin
Eskisi gibi ’kendi kendine konuşanlar’ garipsenmiyor artık. Aksine olumlu düşünerek ve kendi kendinize olumlu konuşarak evrene olumlu mesaj yollamak mümkün. Söyledikleriniz ve düşündükleriniz enerjinize yansır ve sizin başarınızı etkiler. İşte bu sebepten ötürü olumlu konuşmak ve düşünmek herzaman size avantaj sağlar.

Kabullenmek ve anı yaşamak
Hedeflerinize doğru yürürken karşılaşacağınız zorlukların üzerinde fazla durmayın. Amacınız onları aşıp devam etmek olsun. Bir okul gibi düşünün, aştığınız her engel sizin için birer öğretmendir ve her aşılan engel sizi bir sınıf daha yükseltir.  Kabullenip geleceğe odaklandığınız vakit hayata bakış açınız değişir. Vizyonunuz genişler ve sizin daha çok motive olmanızı sağlar.

Unutmayın eğer mental olarak yeterince dayanıklı olursanız, her şey mümkündür.

Önerilen Makaleler