MEDİTASYONU HAYATINIZA ALMANIN 7 KOLAY YOLU

Hangisini daha zor bulursunuz: Meditasyon sırasındaki maymun zihnimizi evcilleştirmeyi mi yoksa her gün sadece oturmak için zaman bulmayı mı?
Her iki durumda da korkmanıza gerek yok. Meditasyonu hayatınıza sokarak günlük aktivitelerinizde kolaylıkla huzurlu bir zihne sahip olabilirsiniz.
1. Severek Yaptığınız Şeyi Yapın
Bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, yemek yapmak ya da resim yapmak. Hangi aktivite olursa olsun severek yaptığımız bir aktivite içerisinde olduğumuz zaman hayat bizim için durma noktasına gelir, sanki bu an hiç bitmeyecekmiş gibi. Kafamıza bulandıran düşünceler, hikayeler, üzüntülü anlarımız zihnimizden kayıp gider. Sadece bu ana odaklanarak tüm geçmişi bir anda silebiliriz. Bu andan itibaren duygularınızı gözlemleyin; Daha sakin? Daha mutlu?…Tebrikler anı yaşama meditasyonunuzu tamamladınız, işte bu kadar kolay.
2. Kendinizi Doğayla Besleyin
Hayat her gün yürüyüş yapan mutlu insanları gösteren bir besin takviyesi reklamı değildir ancak istediğiniz her zaman doğada kolaylıkla meditasyon yapabilirsiniz.
Eğer frekansınızı doğanın basit ritimlerine doğru ayarlarsanız; nefesiniz ve düşünceleriniz Doğa Ana’Nın nazik yürüyüşüne katılacaklardır.
Kendinizi bulutların üstünde 10 yaşındaki halinizle hayal ederek sahip olduğunuz gerilimi dönüştürebilirsiniz. Eğer gökyüzüne üflenen kalp şekilleri görürseniz benden size bir 10 puan daha.
3. Beklemeyin, Meditasyon Yapın!
Bir arkadaşınızla buluşacaksınız ve yine geç kaldı. Tweet ve mesaj atarak zamanınızı öldürmek yerine mobil bir meditasyon deneyin. (Evet bunun için bir aplikasyon var) (https://www.omgmeditate.com/?utm_source=Wanderlust&utm_medium=OMG&utm_campaign=Bio) Kulaklarınızı takın ve 10  dakikalık bir rahatlamaya ulaşın! Arkadaşınız geldiğinde onu  ‘Yine geç kaldın’’ ı simgeleyen göz devirmenizle değil sıcak bir karşılamayla kucaklayın.
4. Biri Trafik mi Dedi?
Eğer trafikte sıkışıp kaldıysanız büyük ihtimalle çevrenizde çok dost canlısı sürücüler olmayacaktır. Hemen chillout tarzı bir müzikle mantra meditasyonu deneyebilirsiniz, bundan sonra kendinizi kelimelerde kaybederek yola devam edin.
5. Yastık Konuşması
Eğer sabahları yataktan kakmaktan zorlanıyorsanız bu tembelliğinizi güzel bir meditasyona dönüştürebilirsiniz.  Hem oyalanacak biraz daha vakit kazanmış olacaksınız.
Uzanın ve zorlukla karmaşıklaşmış düşüncelerinizi gözlemleyin. ‘İşe gitmek istemiyorum’ düşüncesinin; ‘ Mücadeleyi fark ediyorum ve buna varım’ düşüncesine dönüştüğü noktaya şahitlik edebiliriz. Bunun yanında ekstra puan kazanmak isterseniz bu düşüncelerinize o gün için bazı iyi niyetler de ekleyebilirsiniz; duygularınızı kabullenmek veya arkadaş ya da ailenize duygularınızı belli etmek gibi.
6. En Sevdiğiniz Şeyi Yiyin
Spirituel bir şekilde mutfağa doğru süzülün ve bir porsiyon çilekli dondurmayı (bu konuda kişisel zevkinize göre bir tercih yapabilirsiniz) kaşıklayın.
Dudaklarınıza değen kaşığın kaldırma kuvvetini hissedin. Çilek taneleri boğazınızdan aşağı doğru akarken vücut sıcaklığı tat hissi ve duygularınızı gözden geçirin.
Bu zihinsel yemek yeme faaliyet antik bir meditasyon ritüeli olup yediğimiz yemekler için şükran göstermenin de bir yoludur. Namaste çilekli dondurma !
7. Yoga, Yoga, ve Daha Fazla Yoga
Gerçek: Ayak parmaklarınıza ulaşmaya çalışıyorken ya da müthiş bir handstand (baş üstü duruş) yaparken de yoga yapmamızın tek sebebi seansın sonunda meditasyon pozundaki huzura ulaşma arzumuzdur.
Zihnimizdeki boş yerlere ulaşmamızı sağlayan fiziksel hareketlerimizdir. Yaptığınız egzersizlerin süresi veya zorluğu ne olursa olsun hepsi bizi huzurlu bir meditasyon sürecine ulaştırır.

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] bilincinde olma ve dikkati amaçlı bir şekilde yönlendirme pratiğini ifade eder. Mindfulness, meditasyon ve farkındalık egzersizleri aracılığıyla geliştirilebilen bir zihinsel […]

Comments are closed.