Günümüzün önde gelen egzersiz trendi olma yolunda hızla ilerleyen fitness, beraberinde bilinçsiz hareketler sonucu oluşan eklem ve kas yaralanmalarını da getirmektedir. Aynı zamanda, antrenmanların şiddet ve yoğunluklarının doğru ayarlanmaması sonucu da kalp-dolaşım bozukluklarına da neden olabilmektedir. Bunun sonucu olarak medikal anlamı da, iyileştirici ya da tedavi edici hedefli olarak kendi içinde şekillenmiştir.

Medikal Fitness’ın amacı; kişiye odaklı var olan metabolik sorunları gözden kaçırmadan ve var ise eklem ya da omurga sorunlarına yönelik hareketler dizisini seçerek programın oluşturularak, kişinin egzersiz ile tedavi edilmesidir. Bunun yanında, sağlık problemi yaşamayanların da bilinçli egzersize yönlendirilmesi amacını taşır. Unutulmaması gereken nokta ise, stresle birlikte mesleki yaşantımızdan dolayı zaten olumsuz bir postür ile karşı karşıya olduğumuzdur.

Medikal Fitness kişiye bilimsel yaklaşır. Özetlemek gerekirse; egzersiz mantığını, vücut biyomekaniği, eklemlerin hareket bilimini içinde barındırarak kişilerin programlarını farklı boyuta taşır. Peki, bunlar ne işe yarar? Vücut biyomekaniğimiz, yarar getirmesi için kendimize özel uygulayacağımız egzersizin kendi içinde barındırdığı doğru açıyı bulmak ve bedenimizin merkezi ile entegre etmektedir. Böylelikle, sportif anlamda hareketin verimi çok daha etkili hale gelecek, eklem sağlığımız korunacak ve hareketleri vücut tipimize göre doğru şekilde uyarlamış olacağız.

Eklemlerin hareket bilimi ise, biyomekanik kadar önem taşımaktadır. İhtiyacımız olan bir egzersizi doğru açılarda vücut tipimizin merkezine göre uyarlamak yararlı olacağı gibi, bu hareketi uygulayacağımız eklemlerin maksimal açılarını da göz ardı etmemek gerekir. Vücudumuzda her eklemin kendine özgü Red Zone denilen maksimal bir açısı vardır. Bunun üstündeki açılar da çalışmak eklemlerde aşırı stres yaratabilir ve eklem sakatlıklarıyla birlikte kontrolsüz kas kuvvetleri oluşturabilir. Kontrolsüz kas kuvveti durumu ise olumsuz postür için bir davetiye niteliği taşır.

Uygulamamız gereken hareketleri, günlük rutin olarak kullandığımız düzlemde ve tüm düzlemlerde ele alarak herhangi bir ağırlık gerekmeksizin maksimal yoğunluklara taşınabilir, ihtiyaç duyduğumuz hareketlerin varyasyonlarını oluşturup ya da vücut ağırlığımız ile modifiye edip çok daha etkili hale getirebiliriz. Böylece, egzersiz yapmak için mekan ve ekipman kavramı ortadan kaldırılmış olur.

upperness

Önerilen Makaleler