Makyaj yaparken ayna karşısında bi’ hayli zaman harcıyoruz.Güzel görünmek için özel bir yere giderken yaptığımız makyajın yanı sıra makyajsız alışverişe dahi gitmiyoruz. En azından bir ruj, bir rimel veya fondoten sürüyoruz. Hal böyle olunca bir çok cilt problemleriyle karşılaşıyoruz. Örneğin, fondoten cildimizin hava almasını engellediği için cildimizin kurumasına hatta sivilce problemine sebebiyet veriyor. Aynı zamanda ağır göz makyajları kirpiklerimizin dökülmesine neden olurken göz çevresine yapılan makyaj hava almayı engellediğinden göz çevresinin erken kırışmasına yol açabiliyor. Oysa makyaja verilen önemi ve zamanı temizlemek için de harcamalısınız. Rutin bir hal alan makyaj temizleme, yanlış yöntemlerle (alkollu mendiller) cildinize daha fazla zarar verecektir.
Makyajın verdiği zararları en aza indirmek için yapılan makyaj kesinlikle çok uzun süre kullanılmamalı ve mutlaka yatmadan önce çıkarılmalıdır.
Makyajı Kolay ve Sağlıklı Bir Şekilde Çıkarmak İçin;
1)Fondoten; Jel ya da süt bazlı kremi pamuk yardımıyla cildinize (yanak, burun, çene, alın) sürüp masaj yapar şekilde yavaşça silin. Ve bu işlemi yaparken parmaklarınız daima yukarı doğru hareket etsin. Fondoten cildinizin hava almasını engellediği için yaratacağı kuruluğu bu şekilde nemlendirebilirsiniz.
2)Rimel; Makyaj temizlemenin en zor kısmı bildiğiniz gibi göz bölgesidir. Özellikle göz çevresi temizlenirken rimelinizin akması ve yayılması kaçınılmazdır. Kullandığınız rimel ne kadar kalıcı olursa olsun gün boyunca kullanılan rimel kirpiklerinizi kırmaya başlayacaktır. Bu nedenle suyla temizlenebilen rimeller tercih etmelisiniz. Daha kolay çıkması içinse temizleme bezinize krem sürmelisiniz. Bu rimeli yumuşatarak baskı yapmanıza gerek kalmadan makyajınızı çıkaracaktır. Öncelikle göz çevresi temizlenirken parmaklarınızla baskı yapmadan hassas olmaya dikkat etmelisiniz. İlk olarak göz üzerindeki majyajınızı temizleyip rimele geçmelisiniz.
Rimeli kirpiğinize yukardan aşağı sürüyorsanız, gözlerinizi kapatıp pamuğu yukarıdan aşağı temizlemelisiniz. Kirpiklerinizin dökülmemesine dikkat edin ve kesinlikle gözünüze baskı uygulamayın! Göz kaleminizi çıkarmak içinse pamuğu göz kapağınızın iç kısmından dış kısmına doğru nazikçe gezdirin. Gözünüzün mikrop kapmaması için kalemi içine değil, dışına sürmenizde fayda var.
3)Ruj; Koyu renk rujlar ojeler gibi temizlenirken yayılabiliyor. Bu nedenle ne önce alt dudağınızı ne de üst dudağınızı temizlemeyin. Dudağınızın birleştiği yerden, tam ortadan sağdan sola tek hamleyle rujunuzu çıkarabilirsiniz. Bu işlemi yaparken krem yardımı almanızda fayda var. Çünkü kış aylarında dudaklarda ufak çatlamalar olacağı için nemlendirmek iyi gelecektir.
4)Nemlendirme; Son olarak makyajınızı çıkardıktan sonra gözenekleriniz açılacağı için yüzünüzü yıkayıp tekrar nemlendirmekte fayda var. (Ufak kaplara süt koyup dondurun, her gece yatmadan makyajınızı çıkardıktan sonra yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekleyip cildinizi durulayın. Hem süt hem de buz cildinizi dinçleştirip nemlendirecektir.)

Önerilen Makaleler