Kronik yorgunluk sendromu tedavisi için hafif tempolu sporların uygun olabileceğini dile getiren Sarpyener, zamanla bu temponun dozunun artırılabileceğini vurguladı. Kronik yorgunluk sendromu için uygun olan sporları sizin için seçtik. Hastalığın ihtiyacına göre seçtiğimiz sporlarda en önemli nokta, hastanın kendi vücut ağırlığını kullanarak yapabileceği ve yüklenme olmadan hafif tempolu sporlarla dayanıklılık kazanabilmesidir. Kendi ihtiyacınıza ve isteğinize göre seçebileceğiz spor türleri…

Pilates: Tedavinin ilk adımları için uygun olabilecek sporlar arasında pilateste bulunmaktadır.  Hafif tempoda Matwork olarak uygulanan pilates kişiyi kendi vücut ağırlığı ile çalıştırdığı ve yüklenmelerin yapılmadığından dolayı, ilk adımda yüklenmeden dayanıklılık kazanmanızı sağlar.

Yoga: Esneme ve vücut dengesini bir arada geliştirebileceğiniz yoga, kronik yorgunluk sendromunun ilk aşamaları için ideal bir spordur. İlk aşamada vücudunuzun dengesini sağlamak ve müzikleriyle birlikte dinlendirici yapısıyla kendinizi rahatlatmak için tercih edebilirsiniz.

Yürüyüş: Sahil kenarında veya ormanda yapacağınız yürüyüşler sizi rahatlatır ve sakinleşmenize yardımcı olur. Yapacağınız yürüyüşleri ilk hafta 30 dakikalık, yavaş tempoda başlayabilirsiniz. İkinci hafta 45 dakikalık yürüyüşlerle temponuzu artırabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettikçe tempoları ve süreyi uzatabilir, kondisyon durumunuza göre tekrardan doktorunuzla görüşüp, hastalığın aşamalarını takip edebilirsiniz.

Yüzme: İlk aşamada bir hafta boyunca 15 dakika yavaş tempolu, her turun sonunda dinlenerek yapacağınız serbest stil yüzme antrenmanlarıyla, vücudunuza yüklenmeden kondisyonunuzu artırabilirsiniz. Su içinde olmak size kendinizi iyi hissettirecektir. Suyun dinlendirici etkisiyle, kronik yorgunluk sendromunun sizde bıraktığı aşırı halsizlik, isteksizlik ve olumsuz psikolojik etkisinden arınabilirsiniz.

Önerilen Makaleler