KOŞUNUN EN GÜZEL MEVSİMİ KIŞ

Bu havalarda hemen hemen hepimiz spor salonlarının verdiği konforu ararız ama uygun seçimlerle soğuklara aldırmadan koşmamız mümkün.

Öncelik kıyafet seçimi, ısı yalıtımlı ya da termal montlara dünyanın parasını vermeden kendi yalıtımını yapabilirsin ‘ince ve kat kat’ nefes alabilen ürünler,teri emen ve rüzgara karşı koruyan…

Egzersize evde başlayın. Soğuk havalarda kan dolaşımımız daha düşük ölçüdedir. Bu yüzden evde ısınma hareketlerini yapıp çıkarsak soğuğa karşı adaptasyon daha hızlı olacaktır.

Hava şartlarına uygun gora- tex diye tabir ettiğimiz  ayakkabı ve termal çoraplarla ayağınızı sıcak tutmak mümkün.  Ayrıca eldiven ve bere ile en fazla soğuğa maruz kalan alnınızı ve ellerinizi koruyun.

Nefesinizi doğru kullanın,rüzgardan boğazımızı boyunluk ile korusak bile ağızdan alınan nefesle, nefes borusunu kurutup boğaz ağrısını tetikleyebiliriz. Bu yüzden burnundan nefes al.

Kulaklığınızdan gelen keyifli bir müzik size soğuk havayı unutturabilir. En sevdiğiniz şarkıyı açıp kendinizi koşuya bırakın.

Koşu partneri edinin en büyük motivasyonu sağlayan hiçbir bahaneyi kabul etmeyen bir partneriniz olsun.  Muhabbet ederek geçecek 40 dakikalık bir jogging içinizi ısıtacaktır.

Önerilen Makaleler