KOŞU İÇİN PRATİK BİLGİLER

Sağlıklı bir yaşam için koşu üzerine pratik bilgiler;

  1. Halihazırda ki programları hedef alıp başlamak yerine öncelikle yürü –koş metodunu uyguluyoruz.  1 tur koşarken 2 tur yürüyebilirsiniz. Acemi bedeniniz içinse gerçek hedefiniz 30 dakika içersinde kaç dk yürüyor olduğunuz.
  2. İlk haftaları atlattınız ve koşmaya karar verdiniz. Şimdi somut bir programa geçip günlük rutininiz arasına koşuyu ekleyebilirsiniz. Playlist ve renkli koşu  kıyafetlerimizde motivasyonun parçası.
  3. Programınız hazır şimdi günün hangi saati uygulayacağınız,ben sabah 07.oo civarlarında koşuya çıkıp saat 09.oo da yoga dersime yetişiyorum. Güne 1 saat daha erken başlamak bize bir şey kaybettirmez aksine bütün dün dinç olmamızı sağlar.
  4. Akşamdan koşu kombininizi hazırlayın; kıyafetler ipod,kulaklık,ayakkabı,yelek,saat  hatta küçük ödüller .
  5. Kararlı olun ve düzeninizi bozmayın. Günü atlarsanız egzersiz alışkanlığınızı kazanmanız zorlaşır.
  6. Koşudan zevk almaya çalışın eğer isteksiz yapıyorsanız küçük bir yürüyüş bile ölüm gelebilir. Yeni rotalar belirleyin, müzük listenizi yenileyin hatta koşu arkadaşı edinin.
  7. Dinlenme günü,toparlanmanız yeniden şarj olmanız için 1 günü dinlenmeye ayırmanız gerekli ki yeni haftaya dinç ve motive başlayın.
  8. 6 ile 8 hafta programa devam edebiliyor olmanız alışkanlığı kazandığınızın göstergesidir. Vücudunuzda ki değişiklikleri hissetmeye başlayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler