KOŞMAK İÇİN BİLİMSEL NEDENLER

– Herkesçe bilinen en büyük neden yağ yakımını hızlandırır,kilo verme ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

– Stanford Üniversitesinin yaptığı araştırma sonucunda ; yaşam kalitesini ve süresini arttırarak bir çok kronik rahatsızlıkların önüne geçer.

– 30 yaşından sonra bireylerde her yıl kas oranında % 1’lik azalma ve yağlanma gözlemleyen Boston Tufts Üniversitesinin yaptığı çalışma sonucunda tepe koşularının bacak kaslarını güçlendirerek yağlanmanın ve kas kaybının önüne geçilebileceği kanıtlandı.

– Koşmak arterlerin elastikiyetini geliştirerek kardiovasküler sistemi korur. Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan bir çalışmada her hafta en az 1 saat koşan bireylerin koşmayanlara oranla %42 düşük risk grubunda olduğu saptandı.

– Mental Health And Physical Activity dergisinin yapmış olduğu bir çalışmada ise haftanın 5 günü düzenli koşanların %65 uyku kalitelerinin arttığı gözlemlendi.

– Koşmak ve diğer egzersizlerin endorfin salgısını artırdığı birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Mutluluk hormonu olarakta bilinen endorfin sayesinde mutlu olmak ve depresyonun önüne geçmek mümkün.

Hala koşmak ve spor yapmak zor geliyorsa bir kez daha düşünün. Yaşam tarzı haline getirmek kaliteli bir yaşamın, uzun ömürün ve sağlıklı günlerin habercisi.

Önerilen Makaleler