KIŞIN AÇIK HAVA EGZERSİZLERİ

Kiminin kulağına hoş gelse de kimini korkutabilecek bir durum kışın bu soğuk havalarda dışarıda yapılan egzersizler. Aslında yılın diğer mevsimlerinde olduğu gibi kışın da havaya uygun önlemler alırsak sorunsuz bir şekilde dışarıda egzersizimizi yapabiliriz.
Unutmayın kötü hava değil, kötü kıyafet vardır. 
Eğer siz de benim gibi kışın kapalı spor salonlarında egzersiz yapmayı sevmeyenlerdenseniz soğuk hava şartlarına uyum sağlamayı da biliyorsunuz demektir.
Bilmeniz gerekir çünkü alacağınız bir kaç basit önlemle soğuk havalarda dışarıda yapacağınız egzersizleri çok daha güvenli ve konforlu hale getirebilirsiniz.
İşte size soğuk havalarda spor yaparken nelere dikkat etmelisiniz konusunda biraz özet bilgi.

  1. Kışın yapacağınız egzersizler öncesinde, soğuk olmayan havalarda tükettiğinizden daha fazla karbonhidrat tüketmeniz gerekir. Çünkü soğuk havalarda kaslar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Kaslar bu enerjiyi glikojen depolarından karşılarlar. Eğer yeterince karbonhidrat almazsanız kaslarınız çok daha çabuk yorulur, kasılır, titrer. Daha fazla dinlenme ihtiyacı duyarsınız. Bu da ister istemez performansınızı olumsuz yönde etkiler. Ya da belki egzersiz esnasında enerjiniz yetse bile egzersiz ardından fazla yorgun olursunuz.
  2. Soğuk hava da olsa egzersiz yaparken terleyeceğinizi unutmayın. Kıyafetinizi doğru tercih etmelisiniz. Tek kat kalın bir kıyafet yerine birkaç kat ve yapacağınız spora uygun kıyafeti tercih etmeniz doğru bir karar olur.
  3. Susuz kalmayın. Kışın egzersiz yapıyor olmanız susamayacağınız anlamına gelmez. Belki susuzluk hissiniz baskılanabilir ama mutlaka 20 dakikada bir vücudu su ile beslemek gerekir. Aksi takdirde vücutta dehidrasyon oluşabilir. Dehidrasyon oluşmasını engellemek için egzersiz esnasında su tüketmeyi, uygun kıyafetler giyerek terlemeyi normal seviyede tutmayı ihmal etmeyin.
  4. Soğuktan kaynaklı deri üstünde kan dolaşımı azalır; açılmalar, çatlaklar oluşabilir. Isı kaybını azaltmak için açıkta deri bırakmamaya çalışın. Başınızı, el ve ayaklarınızı mutlaka uygun kumaşta şapka, eldiven ve çoraplar kullanarak sıcak tutun.
  5. Soğukta spor süresini fazla uzatırsanız alacağınız çoğu önlem önemini yitirebilecektir. Dolayısıyla uygun süreyi belirleyin ve kaptırıp coşmayın! Siz üşümeye başladıkça titremeniz artabilir. Fazla titreme koordinasyon eksikliği, kas kontrolü zayıflığı gibi sonuçlar doğurabilir ve yaralanmalara varacak kadar sizi zorlayabilir.

Gerekli önlemlerinizi alarak, uygun sürelerde kışın açık havada da spor yapabileceğiniz bir ay diliyorum sizlere.

Önerilen Makaleler