KIŞ AYLARINDA TÜKETEBİLECEĞİNİZ 6 BESİN

Kış birçok insan için karamsar ve soğuktur. Havaların soğumasıyla sokaktaki insanların sayısı azalır. Yataktan çıkmak istemez, ise/okula gitmeye üşenmeye başlarsınız hatta çok karlı ve soğuk kış günlerinde ise/okula vb gitmek  ciddi bir eziyet halini alır, caniniz hiçbir şey yapmak istemez ve hoş geldin DEPRESYON.

Peki kış aylarında modunuzu yükseltmek için hangi besinleri yemeniz gerektiğiniz biliyor musunuz?

1) Yulaf

Ne yapar: Kisin yaratacağı depresif ruh halini engellemeye yardımcı olur.

Nasıl Çalışır: güneş ışınları serotonin hormonu üretilmesi için vücudumuza sinyal verir ve kendimizi daha iyi hissetmeye başları fakat kış günleri bizde daha az neşeli ruh haline neden olabilir.hatta kendinizi depresyonun bir formu olan mevsimsel duygu durum bozukluğundan muzdarip bulabilirsiniz.moralinizi bozmayın kış günleri tam tahıl karbonhidratları size ihtiyacınız olan desteği verebilir.yapılan bir MIT çalışmasında tam tahıl karbonhidratlarının bol miktarda yenmesinin serotonin düzeyini artırdığı  hatta tatlı yeme isteğini azalttığı bulunmuştur.fakat her ne kadar çörek ve beyaz ekmek bize daha cazip gelse de üzerimizde önce olduğundan daha kötü bir ruh hali bıraktığı ve kan şekerini hızla düşürüp yükselttiği bulunmuştur.mutlu ve sağlıklı kalmak için tam tahılları veya kepekli tahılları tüketebilirisiniz.

Diğer mod artırıcı gıdalar; kepekli ekmek, esmer pirinç, kepekli tahıllar, meyve

2)Ceviz

Ne yapar:Cildinizi kurumaya karşı korur

Nasıl çalışır: Kış aylarında kuru hava cildinizin nemini emerek mat, sıkı ve kaşıntılı bir cilt bırakır.Bu konuda nemlendirici faydalı olabilir fakat ceviz içerisindeki omega 3 yağ asitleri kuru cilt sorunu ile mücadele eder.Omega 3’ler sağlıklı hücre zarlarını ve cildinizin içeriğini korur.Cilt hücreleriniz sağlıklı olduğunda da nem tutulum oranı artar.

Diğer cilt koruyucu gıdalar: Somon, keten tohumu, zeytinyağı, ton balığı

3)Sarımsak

Ne yapar: Soğuk algınlığı ve grip virüsleri ile savaşır.

Nasıl çalışır:Yapılan son araştırmalarda sarımsağın hastalık önleyici olduğu bulundu.bir açıklamaya göre sarımsağın içerisinde beyaz kan hücrelerinin üretimini uyaran allicin denen kimyasalın bu etkiye neden olduğu bulunmuştur.nedeni her ne olursa olsun yemeklerinize sarımsak ekleyerek soğuk kış günlerinde ayakta kalabilirsiniz.

Diğer virüslerle savaşan gıdalar:Havuç, yoğurt, istiridye

4)Kış kabağı

Ne yapar:Kilo alımını önler

Nasıl çalışır:yapılan bir çalışmada günlük rutin olarak ortalamadan 14g daha fazla lifli besin tüketenlerin kilo alma olasılığının daha az olduğu bulunmuştur.Kabak gibi lif yönünden zengin gıdalar nispeten daha düşük kalori içerirler, size tok tutarak daha az yemek yemenizi sağlarlar ve daha yavaş sindirilirler.Kış kabağının bir porsiyonu 9g lif içerir ve tatillerde yapılan kaçamakları telafi için harika bir yoldur.ayrıca kanser ve kalp hastalıklarını önleyici rolü olan karotenleri içerir.Kış kabağı yıl boyunca mevcuttur fakat sonbaharın başından kışın sonuna kadar daha yoğun bulunabilir.

Diğer kilo kaybına yardımcı gıdalar:Enginar, ahududu, kepekli tahıl, baklagiller.

5)Tavuklu sandviç

Ne yapar: Enerjinizi yüksek tutar.

Nasıl çalışır: Uykulu olmamızdan sorumlu olan melatonin hormone sayesinde kısa kış günlerinde kendimizi çok halsiz hissedebiliriz.Fakat kompleks karbonhidrat ve protein içeren bazı gıdalar( tam tahıllar, nişastalı sebzeler, kuru baklagiller vb.) sayesinde kendimizi daha enerjik hissedebiliriz.kepekli ekmekle yapılan tavuklu sandviç çift taraflı enerjinizi arttırabilir.kompleks karbonhidrat yavaşça sindirilerek kan şekerini sabit tutarken protein de uzun sure doygunluk sağlar.

Diğer enerji artıran gıdalar:Tam tahıllı ekmek üzerine fıstık ezmesi, meyveli yoğurt, az yağlı peynir ile tam tahıllı kraker.

6)Tavuk çorbası

Ne yapar:Kolay nefes almaya yardımcı olur.

Nasıl çalışır:Tavuk çorbası uzun soğuk algınlığı ve grip sezonunda evde yapılabilecek en iyi çözümdür ve gerçekten yardımcı olur.Yapılan çalışmalarda sıcak sıvıların sinüsleri geçici olarak açtığı, burun ve boğaz inflamasyonunu azalttığı bulunmuştur.ayrıca tavuk çorbasının kalorisi ve doymuş yağ oranı düşük lif oranı yüksektir.Daha sağlıklı hale getirmek için çorbaya sebze ve tam tahıllarda ekleyebilirsiniz.unutmayın tavuk çorbası doktoru evinizden uzak tutarken, tavuk tabanlı bazı yemeklerde size doğruca doktorun bekleme odasına gönderebilir.

Diğer sinüs temizleyici gıdalar: Çay, kahve, herhangi bir et suyu ile yapılmış çorbalar.

Önerilen Makaleler