KİLOMU NASIL KORURUM?

Kilomu Nasıl Korurum?
Kilo kontrolünü sağlamak, uzun çabalarla fazla kilolarından kurtulan ya da şuan ki kilosundan memnun ama yemeği birazcık kaçırırsa kilo alacağından korkanlar için çok büyük önem taşıyor.
Tebrikler, fazla kilolarınızdan kurtuldunuz ve amaçladığınız kilonuza ulaştınız. Şimdi ne yapmak gerekiyor? Eski yeme alışkanlıklarımıza geri dönüp, nasıl olsa 1-2 kilodan bir şey olmaz deyip, eskisi gibi kontrolsüz yemeğe mi başlayacağız?
Cevap; bu kadar çaba harcadıktan sonra tabi ki HAYIR! olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, eski alışkanlıklara dönerseniz eski kilolarda çabucak size geri döner.
Birçoğumuz kilo korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunu deneyimlemişizdir. Kilomuzu koruma konusunda yetersiz kalmamızın iki temel nedeni vardır.
1. Gerçekçi olmayan hedefler belirlenmesi
Sonuca ulaşılsa dahi o kiloyu korumak zordur çünkü ulaşılan kilo sabitlemekte zorlanacağınız kilodur ve bu kiloyu uzun süreli koruyamayacaksınız. Bunun sonucunda da kendinizi kısır bir yo-yo döngüsünün (kilo alıp-verme) içinde bulabilirsiniz. Gerçekçi ve sağlıklı kilo sizin için ideal kilo olacaktır. 36 bedende sağlıklı ve fitken ille 34 beden olmak için çaba harcamak her durumda gerçekçi olmayabilir.
2. Sağlıklı, dengeli ve hafif beslenmeyi alışkanlık haline getirmeme
Zayıflarken kazandığınız olumlu beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezseniz, program süresince yaptığınız aktiviteyi bırakırsanız, kiloyu koruyamama ve tekrar kilo almanız olasıdır. Kilo verme sürecinizi kamp gibi görmemek ve içselleştirmek başarınızı artırır.
Kilo koruma programlarında genel amaç; kaybedilen kiloların tekrar geri alınmasını önlemek veya minimum düzeyde olmasını sağlamak ve sağlıklı-dengeli beslenmeyi yaşam şekli haline getirmektir.
Hareket Planı Oluşturalım: Ne Yapmalıyız? 
Kiloyu korumanın sırrını açıklıyorum!
Protein, karbonhidrat ve yağ dengesini iyi kurun. Yapılan çalışmalar, kilo korumada düşük yağlı diyetlerin daha başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyet ve egzersizle verilen kiloların yine aynı yöntemlerle uzun süre korunabileceği de biliniyor.
Yine mi diyet yapmam gerekiyor? İstediğim gibi yemek yiyemeyecek miyim?”Kaçamak yapamaz mıyım? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabi ki istediğimiz, sevdiğimiz, keyif aldığımız besinleri tüketebileceğiz ancak kilo almak istemiyorsak enerji dengesini sağlamak gerekiyor.
Kilo koruma yöntemi, normal öğününüzde almanız gerekenden daha çok kalori aldıysanız bunu dengeleyebilmeyi sağlar. Bu nedenle, ipin ucunu kaçırdığınızı düşündüğünüzde, o günün akşamı ve ertesi günün öğlenini çorba, salata, zeytinyağlı, yoğurt, meyve gibi hafif besinler tüketerek, alınan fazla kalorileri, dengelemeye çalışabilirsiniz.
Şöyle açıklayabilirim;
Özel bir gündesiniz (doğum günü, parti, kokteyl, yılbaşı, bayramlar, arkadaşlarla buluşma, akşam yemeği gibi) burada 3 seçiminiz olduğunu düşünün ve hangisini seçmek istediğinize siz karar verin.
* Bugün sizin doğum gününüz ve arkadaşlarınız akşam için size sürpriz bir parti hazırlamış. İlk önce yemek yiyeceksiniz, sonra mumlarınızı üfleyeceksiniz. Oysa siz daha yeni fazla kilolarınızdan kurtulmuşsunuz ve kilonuzu korumak istiyorsunuz.
1.Seçenek: Bir günden bir şey olmaz.
Bugün doğum günüm yemek yemek için daha özel bir gün olabilir mi? Canımın istediği kadar yemek yiyip, içeceğim, 1-2 kilodan bir şey olmaz. Ertesi gün aç gezerek dengelerim.
2. Seçenek: Pastamdan dahi tadamam.
Kilo vermek için o kadar uğraştım, tartıya çıkıp kendimi 100 gram bile almış görmeye tahammül edemem. Çok ısrar ederlerse en fazla bir çatal alırım.
3. Seçenek: Yediklerimi dengeleyebilirim.
İsteğim kilo ulaştım, bugün doğum günüm yemeğimi, pastamı, alkolümü tüketeceğim. Nasıl mı? Ana yemekte ızgara tercihi yapıp, yanında yağsız salata alırım. 1 dilim pasta yiyeceğim için ekmeğimden ve salatamda ki yağdan vazgeçebilirim. Gece ara öğünümde ki meyve yerine de 1 kadeh şarap ve bol su içerek geceyi kilo almadan tamamlayabilirim.:)
Sizin kararınız hangisi?
***Dengeli beslenip, yasaksız yemeyi öğrenmek, keyifli ve formda yaşamanın ve tekrar kilo almamanın tek anahtarıdır.

Önerilen Makaleler