KİLO VERMEK Mİ? YAĞ YAKMAK MI?

Uzun zamandır takip ettiğim ve yapılan yanlışlıkları gördüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum .

İnsanlar kısa sürede fazla kilo vermeyi gerçekleştiren bir sürü çalışma yapıyor. Bunların en başında beslenme programları ile oynamak geliyor. 1 aylık bir sürede 80 kilo olan bir bayan 15 kilo verdiğini söylüyor .

Peki sizin için hangisi önemli? KİLO VERMEK Mİ? YAĞ YAKMAK MI?

Evet 15  kilo verilebilir bu çok zor değildir. Günde 1-2 parça bişeyler yemekle sizde verebilirsiniz. Ama önemli olan bunun sağlıklı olup olmadığıdır ! Sorduğumuzda vücudumda çok ÖDEM varmış diye cevaplar alıyoruz . Şunu bilmenizi isterimki bu tamamen bir yalan söylemdir. Çünkü verdiğiniz kilo büyük bir yoğunlukta kas kaybından, küçük bir yoğunlukta da yağ kaybından oluşur. Dilerseniz bununla ilgili CALİPER ölçüm metodunu kullanarak ne kadar sağlıksız kilo verdiğinizi anlayalım.

Dünya Sağlık Örgütü Bu konuda kilonuzun % 1 ini sağlıklı bir şekilde vermenizi önermektedir. Bunu egzersizle birlikte arttırmak mümkündür. Ama bu 1 ayda 15 kg vermek demek değildir.

Biz Eğitmenler kilo vermeye değil yağ yakmaya ve kas kazanmaya odaklı çalışmalar yapmaktayız. Bunun sebebi metabolizmayı hızlandıran KASLARINIZDIR. Bir öğünde “ÖDEM ATMAK! ” için az besin tükettiğinizde kas kaybı yaşadığınız için metabolizmanızı da yavaşlatmış oluyorsunuz.

Bu şekilde egzersiz yapmadan sadece az besin tüketerek fazla kilo verdikten sonra normal beslenme şeklinize geçtiğinizde tekrar yağlanmaya hızlı bir şekilde başlıyorsunuz. Çünkü metabolizmanız artık yavaş çalışmaya başlıyor.

Sadece Kilo Vermek İçin Sağlığınızla Oynamayın

FİT ÇALIŞ / FİT GÖRÜN / FİT YAŞA

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] etmek olan kortizol hormonu denge görevi görerek enerji dolu ve sağlıklı olmamızı sağlar. Egzersizle birlikte, vücudun onarılmasını sağlayan büyüme hormonu olarak bilinen growth hormonu, yaşlı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir