Kilo Kontrolü İçin Yoga

Yoga, kaslarınızı sıkılaştırıp vücut bilincinizi ve iradenizi kuvvetlendirerek sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve bunu korumanıza yardımcı olur. Aşağıdaki egzersizler de karın şişkinliğini önlemeye veya azaltmaya yardım eder.
1.) Bacaklarınızı bitişik ve kollarınızı iki yanınıza olacak şekilde yere uzanın. Nefes alarak iki bacağınızı da mümkün olduğunca yukarı kaldırın. Ardından nefes vererek bacaklarınızı tekrar ere indirin. Bunu 10 kez tekrarlayın Eğer karın veya sırt kaslarınız kuvvetsizse, bacaklarınızı yukarı kaldırırken dizlerinizi hafifçe bükün ve avuç içlerinizi yere doğru bastırın. Ya da, bacaklarınız rahat ediyorsa, ayrı ayrı kaldırın. Sırtınızın alt kısmı yerden kalkmamalıdır. Eğer bu bölgede ağrı varsa bu hareketi yapmayın.

Yoga hareketleri

 
2.) Dizleriniz bükük, bacaklarınız açık ve elleriniz dizlerinizin üzerinde olacak şekilde ayakta durun. Nefesinizi tamamen verin ve almadan,karnınızı içeri ve yukarı çekip göğüsünüzü şişirin. Ardından karnınızı serbest bırakın. Tekrar içeri çekin ve nefes alma ihtiyacı hissedene kadar(10-18 kez) bir şişirip bir bırakın. Normal bir Nefes alın, ardından nefes vererek hareketi tekrar edin.

Yoga teknikleri

Önerilen Makaleler