Kepeklenme özellikle erkeklerde daha çok gibi görülse de bayanlarda da kepeklenmeler görülür.
Fakat erkek saçı daha kısa olduğu için erkeklerde daha belli olur.
insanlar arasında kepekli saçla dolaşmak hoş bir durum değildir ve bu nedenle kepek sıkıntı yaratır.
Ayrıca görüntüsü dışında saçta kaşınma da yapıyor.
Öncelikle bir dermatoloğa başvurmak ve kepeğin nedenini belirlemek gerekir.
Genel olarak kepeğin belli başlı nedenleri şunlardır;
1) Cilt kendini yenilerken bir yandan yeni hücreler oluşur ve diğer yandan ölü deri hücreleri atılır. Ölü deri hücrelerinin atılması kepektir. Yani deri değişimi kepeğe sebep olur.
2) Ciltte yağlanma ve kabuklanma
3) Saçı az ya da çok yıkamak
4) Kuru cilt
5) Çok sık jole ve saç spreyi kullanmak
6) Çok sık şampuan değiştirmek
7) Mantar! Mantar, saç derisini yağlı tutan sebumla besleniyor. Sebumu yiyen mantar, kepeği dışarı atıyor. Derideki yağdan beslendikçe mantar da güçleniyor.  Saç derisi kaşınıyor, pul pul dökülmeye başlıyor.
Kepekten Kurtulmak İçin Maske:
Bitkisel Karışım: Yarım kahve fincanı soya yağı, 1 tatlı kaşığı biberiye, 1 çay kaşığı okaliptus yağı, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve
1 kahve fincanı suyu  karıştırıp saç diplerinize sürün. Saçınızı herhangi bir naylonla sarıp  bir saat kadar bekletin. İşlem bittikten sonra ılık su ile saçınızı yıkayın. Bu karışımı saçınıza haftada bir uygularsanız oluşan farkı göreceksiniz.
Çay Ağacı Yağı: Her zaman kullandığınız şampuanınızın içine 3-4 damla çay ağacı yağı damlatın. Saç derinize masaj yaparak uygulayıp 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.
Kabartma Tozu: Saçlarınızı yıkadıktan sonra biraz kabartma tozunu ıslatıp, 2 dakika boyunca saç diplerinizi yavaşça ovalayın. Ilık suyla durulayın ve haftada 2 kez tekrarlayın

Önerilen Makaleler