KAS DOKUSUNU ARTIRAN 5 BESİN

YUMURTA
Kaliteli protein içeriği ile kas dokusunun gelişimini destekler ve korunmasını sağlar. İçindeki amino asit, vitamin ve mineraller spordan sonra vücutta azalan besin ögelerini tamamlar. Düzenli spor yapanların günlük beslenme programında mutlaka yer almalıdır. Kahvaltıda 1 adet yumurtayı sebzeli ( mantar, biber,..gibi) yağsız omlet veya menemen olarak tüketmelisiniz.
BADEM
Doymamış yağ içeriği, protein, vitamin ve mineral değerleri ile sağlıklı bir besindir. Kas kramplarını azaltır ve kalp-damar sistemini korur. Spor yapan kişilerin günlük beslenme programında her gün 10-12 adet badem tüketmelisiniz.
KİNOA
Yüzyıllardır kullanılan Kinoa son yıllarda bitkisel protein içeriği ile et grubu besin tüketimi yapamayan sporcular için sağlıklı bir alternatiftir. İçeriğindeki protein değeri pirinç ve mısırın iki katıdır. Yapısında bulunan lif, vitamin ve mineraller kas dokusunun destekler. Günlük beslenme programında haşlayarak kullanabileceğiniz Kinoa ‘ı salatalara ve çorbalara 2-3 yemek kaşığı eklemelisiniz.
BALIK
Omage-3 oranı yüksek balık tüketilmesi kas gelişimini artırır. Omega-3 oranı fazla olan balık çeşitlerinin ilk sırasında Sardalya, Somon ve Ton balığı yer alır. Spor sonrası öğünlerde 200 gram ızgara, fırın ve buğulama yöntemi ile pişirilmiş balığı haftada 3ana öğünde tüketmelisiniz.
LOR PEYNİRİ
Peynir çeşitleri arasında protein miktarı fazla ve yağ miktarı en az olan besindir. Beyaz peynir ve kaşar peynirin iki katı proteine sahiptir. Spor sonrası artan protein ve mineral ihtiyacının sağlıklı karşılanmasını sağlar. Her gün 1/ 4 su bardağı lor peynirini kahvaltılarınızda veya salatalarınızda tüketmelisiniz.

Önerilen Makaleler