KARIN KASINI GELİŞTİRMEK İÇİN NASIL BİR ANTRENMAN TÜRÜ UYGULAMALIYIZ?

Karın kasları diğer tüm kas grupları gibi doğal yapıları ile her bedende mevcut olup kütle olarak elbette farklılık gösterebilir.Fakat görevleri aynıdır ve değişkenlik göstermez.Dört parça olup hepsinin farklı görevleri olduğu gibi gerektiğinde de aynı görev için hareket ederler.Bu dört parça en derin katman Transversus Abdominalis olup gövde nin stabil olmasında,nefes alma ve verme anında ve diğer üç parçayı desteklemede rol oynar.Bir üst tabakası Internal Oblique onunda üstünde External Oblique yer alır ve bu kaslar gövde nin öne doğru rotasyonlarında görev alır.En son parça ki  bu esasında herkesin hedefi ve favorisi olan Rectus Abdominalis olan “namı değer ” baklava lardır.

Ana kas olarak bilinen Rectus Abdominis ne kadar böyle bilinsede esasında son zamanlarda yapılan araştırmalar bunun esasında yanlış olduğunu en derin katman olan Transversus Abdominalis in gerçek anlamda karın kaslarının patronu olduğu,eğer yeterli kuvvet ve kasılma kabiliyeti olmaz ise diğer üç parçanın  görevlerini yerine getirmeye çalışırken yetersiz kaldıkları tespit edilmiştir.

Kaslar düzlemleri ve aynı hizada olmaları, birbirleri ile uyumlu olmaları gerektiğinin sonucunu doğurur.Yani bu dört komşu asla birbirlerini tamamlamadan gerçek güç ortaya çıkmaz.Bu tabiki de diğer kas grupları içinde geçerlidir.

Peki çılgınlarca her gün aynı karın çalışmalarını yapmak ve üstüne devamlı omurganın fleksion hâli yani devamlı CRUNCH çalışmaları yapmak sadece ilk katman olan Rectus Abdominalis kasılmasını ortaya çıkaracaktır. Yani tüm dört parça maksimum aktif halde olmayacağından zaman ve güç kaybından başka bir sonuç ne yazık ki gerçekleşmeyecektir. Elbette kilo verdiğiniz sürece ortaya çıkan sixpack hâli CRUNCH değil deri altında enerji hali alıp kaybolan yağ tabakasının sonucu sizin doğal görünümünüzdür. Önemli olan soru şudur? Sickpack ler var,evet.Peki karın kaslarım güçlü mü?

Yapılan araştırmalar dört parçanında maksimum devrede olduğu hareketin Plank ve türleri olduğunu tespit etmişlerdir.Plank egzersizinin ergonometrisinde tersi yönündeki bel ve hizasında ki tüm back kasları,yani sırt kasları maksimal devrede olduğundan hatta kalça kaslarınız da bu gruba dahil olup ön taraftaki karın kaslarının stabilizatör görev yüklenmesi ile maksimal kasılma yaşanır.

Ayrıca hedefiniz elbette sixpack halinizi yakalamak olmak ile birlikte devamlı Crunch hareketlerinin ciddi postür sorunları yarattığı gerçeğini de görmezden gelmek hata olacaktır.Fakat Plank ergonometrisi ile tüm back kaslarına da hitap ettiği için postür kaslarını da geliştirici yönü olacaktır.

Aynı anda hem karın kaslarınızı maksimal kuvvetlendirir iken diğer yandan sırt ve bel kaslarınız ile kalça kaslarınızı dahil kuvvetlendiriyorsunuz. Benim önerim kesinlikle Plank ve türleridir.

upperness

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] önemlidir. Direnç egzersizleri, kasların uyarılmasını sağlar ve büyümelerini teşvik eder. Farklı kas gruplarına yönelik egzersizler yaparak tüm vücudu kapsayan bir antrenman programı […]

Comments are closed.