KALSİYUM DİYETİ İLE ZAYIFLAYIN

Metabolizmada önemli bir rol oynayan kalsiyum, yağ hücreleri içinde ki yağ yakan mekanizmaları kontrol eder. Genellikle doğru olarak bildiğimiz az yersek zayıflarız mantığı aslında yanlıştır. Metabolizma kalori kısıtlamalı diyetlere tepki olarak yavaşlar. Eğer kalori alımınızı azaltırsanız, bünyeniz enerji dengesini sağlamak için, bedeninizin kalori yakma hızını azaltabilir. Bilim insanları kalsiyumun diyet sırasındaki metabolizma hızınızı normalde tutarak bu etkiyi karşılayabileceğini ileri sürmektedirler. Doğduğumuz günden itibaren en temel gıda maddelerinden olma özelliğini taşıyan süt,  Yapılan son araştırmalara göre hızlı zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Kilolarıyla sorun yaşayanlar, özellikle yemeklerden önce 1 çay bardağı süt içerek iştahlarının kesilmesini sağlayarak kilo verebilirler. Fazla kilolardan kurtulmak ve özellikle de göbek yağlarını eritmek için, sütten faydalanabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, sütün içeriğindeki kalsiyum sayesinde, günde iki bardak süt tüketiminin bir ayda 2 ile 4 kilo arasında değişen yağ kaybı sağladığını ortaya koyuyor. Yine yapılan bir araştırmada yüksek kalsiyum içerikli düşük kalorili diyetle, düşük kalsiyum içeren düşük kalorili diyet deneklere uygulandığında yüksek kalsiyum grubunun daha fazla zayıfladığı gösterilmiş. Özellikle ağırlık kaybının daha çok yağ kitlesinden ve bel çevresinden olması, kalsiyumun zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisinin vücudumuz tarafından sentezlenen kalsitiriol denen hormon düzeyini dengelemesi ve vücudumuzdaki yağların depolanmasının azaltması şeklinde açıklanmaktadır. Sütün içindeki kalsiyumun zayıflamayı artırıcı etkisi diğer süt ürünlerinden bir miktar fazladır. Ancak süt yerine yoğurt, ayran, peynir tüketildiğinde de yağ yakımı hızlanmakta, kişilerde daha fazla doygunluk hissi oluşmaktadır.

Özetleyecek olursak eğer;

  • Sütü sıcak olarak tüketmek; mide boşalma zamanını uzatacağı için zayıflamak isteyenler sıcak süt içebilirler. İçeriğindeki laktik asit sayesinde daha kolay ve rahat uyumayı sağlayan süt, akşam yatmadan iki saat önce içilmelidir.
  • Kilo problemi olanlar, sütü yemekten önce içebilirler.  Gün içinde, yemeklerden önce bir çay bardağı kadar süt içmek iştahı keser ve kişinin daha az yemesini sağlar.
  • Peki kimler süt içimine dikkat etmeli?
  • Gaz problemi ve şişkinlik sorunu çok yaşayanlar
  • Reflü sorunu olanlar
  • Laktozu sindiremeyen vücutlar ( laktoz – intoleransı )- laktozsuz süt içebilirler
  • Taş problemi yaşayanlar
  • Protein alımı kısıtlanmış olanlar

Ulusal süt ve süt ürünlerinin yayınladığı Türkiye’ye özgü beslenme rehberinde yetişkin bireylerin 2-3 porsiyon ( 200-600 mlt), çocuklar, gebeler, süt veren anneler ve menopoz sonrasındaki kadınların ise 3-4 porsiyon (600-800 mlt) günlük süt tüketmeleri önerilmektedir.

Önerilen Makaleler