KALİTELİ YAŞAMIN EN İYİ YATIRIMI: PILATES

Eminim ki aranızda benim gibi sürekli spor yapmaya üşenen, senelerce spor salonlarına üye olup gitmeyen ve kilo almamak için hareket etmek yerine yememeyi tercih edenleriniz vardır.

Maalesef çoğu insan gibi ben de senelerce hayatımı bu şekilde sürdürdüm ta ki 6 ay önce pilates ile tanışana kadar…

Günümüzde spor, fit görünüm, doğru duruş denilince herkesin aklına aynı egzersiz sistemi geliyor: PILATES! Son zamanlarda oldukça trend olan pilatesin ne olduğu ve ne işe yaradığı ile ilgili hepimiz az çok bir fikre sahibiz elbet. Fakat bazı bilinen yanlışları düzeltmek ve daha detaylı bilgi edinmek amacıyla bu yazımda sizleri Pilates Eğitmeni Tuğba Görkay ile tanıştırmak istiyorum. Moda Tasarımcısı olarak başladığı kariyer serüvenine Pilates Eğitmeni olarak devam eden ve kısa sürede yakaladığı başarıyla Instagram üzerinde de birçok kişinin yakından takip ettiği pilates fenomeni sevgili Tuğba ile pilatesi merak edilen yönleriyle sizler için tekrar masaya yatırdık.

image1 image2 image3

EK: Başka bir sektörde kariyer basamaklarını hızla tırmanırken, hangi sebepler seni bir anda Pilates Eğitmeni olma kararına yöneltti?

Pilates ile uzun yıllar önce tanıştım. Yalnızca hobi olarak başladığım bu serüven, şimdi hayatımın değişmeyecek temel taşlarından biri haline geldi. Pilatesin insan vücudunda yapmış olduğu muhteşem gelişimi keşfederseniz, kendinizi buna adamanız hiç de zor olmaz aslında. Birlikte çalıştığınız kişilerin zaman içerisinde nasıl değişip geliştiğini, anatomileriyle beraber psikolojik anlamda da olumlu birçok yönde nasıl etkilendiklerini gözlemledikçe yaptığım işten son derece mutluyum ve gurur duyuyorum.

Pilates egzersizleri ile en çok hangi hedeflere ulaşmış oluyoruz? Bize bunların sağladığı faydalar nelerdir?

Öncelikle pilates vücut farkındalığı oluşturur, duruşu düzelterek duruş bozukluğunun neden olacağı kas iskelet sistemi problemlerinden korur, ağrıların ve şikayetlerin tekrarlanmasının önüne geçer, vücuda esneklik kazandırır. Denge ve koordinasyonu artırarak özellikle başta omurga olmak üzere tüm eklem hareketleri üzerinde kontrol sağlar. Vücudunuza kazandırdığı güç, denge ve esneklik sayesinde günlük yaşantınızdaki hareket kapasitenizi arttırır. Kan dolaşımını hızlandırarak vücuttaki dolaşım problemlerinin azalmasına fizyolojik olarak yardımcı olur.

Sadece vücudunuza değil, zihinsel ve ruhsal durumunuza da fayda sağlayarak günlük yaşantının verdiği stres ve gerginlikten uzaklaşıp kendinizi daha iyi ve enerjik hissetmenizi sağlar. Özetle, pilates sayesinde daha sağlıklı, fit görünümlü ve kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz.


Pilatesin sana en keyif veren tarafı nedir / nelerdir?

Pilates sisteminin insan vücudu üzerinde bu kadar olumlu etkilerinin olması beni çok heyecanlandırıyor. Bana en keyif veren tarafı ise bedenimi ve zihnimi tamamen özgür hissetmem.


Elbette birebir yapılan pilates çok daha etkili ve faydalı. Fakat maddi ya da farklı sebeplerden dolayı çoğu insan bu sporu grup dersi olarak tercih ediyor. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?

Nerede yaşadığımıza bağlı olarak önümüzde birçok seçenek olabilir. Kişisel tercihlerimiz ve yaşam tarzımız hangi ortamda çalışmak istediğimizi belirlememize yardımcı olur. Tabii ki benim tercihim eğitmen gözetiminde pilates yapılmasıdır. Özellikle belirtmeliyim ki; sakatlık geçirmiş, boyun, bel, diz, vs. rahatsızlığı olan kişilerin kalabalık grup egzersizlerine katılmaları oldukça sakıncalıdır çünkü grup derslerinde eğitmenin kişilerle tek tek ilgilenmesine yetecek zamanı maalesef yoktur. Dolayısıyla tedavi amaçlı pilates yapmayı seçtiyseniz, bu kalabalık gruplar kesinlikle size göre değildir.

Birçok kişi Pilates’i bıraktığı ya da ara verdiği anda kısa zaman içerisinde eski formsuz haline döneceğine inanır. Senin bu konudaki düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

İlk olarak şunu söylemeliyim ki, pilatesi gelip geçici bir heves ya da trend olarak görmek son derece yanlıştır. Vücudumuzun ihtiyacı olan şeyi vücudumuza verip sonrasında geri almak hiç doğru olmaz. Var olan bir sistemi en doğru ve en verimli şekilde kullanabilmek için pilates egzersizlerini bütünüyle hayatımıza sokmalı ve vücudumuzun sağlığı için bu sporu ciddi bir gereksinim olarak görmeliyiz.

Tuğba Görkay (Pilates Eğitmeni)

24 Kasım 1986 tarihinde İstanbul’da doğdu. Lise dönemi boyunca Tiyatro Kulübü’nde yer alan ve uzun yıllar amatör olarak çeşitli tiyatro oyunlarında performans sergileyen Tuğba, İstanbul Akademisi’nde aldığı ‘Moda Tasarımı Eğitimi’ sonrası uzun yıllar hazır giyim sektöründe ‘Görsel Satın alma Uzmanı ve Stilist’ olarak görev aldı. Bu süreç içinde deneyimlediği ve severek uyguladığı Pilates’i mesleği olarak sürdürmeye karar verince, 2008 yılında moda sektöründe sürdürdüğü profesyonel iş yaşantısını bıraktı ve Ege Üniversitesi Spor Yüksek Okulu’na yazılarak yeni mesleğinin ilk tohumlarını attı. Bu konuda aldığı eğitimler ve sertifika programları (‘Balanced Body’ ve ‘Fonksiyonel & Grup Egzersiz Teknikleri’) sonrası uzmanlık alanını Pilates ile oluşturan Tuğba, kariyerine Pilates Eğitmeni olarak İstanbul Gümüşsuyu’nda açtığı atölyesinde devam etmektedir.

Önerilen Makaleler