KADINLARDA AĞIRLIK ÇALIŞMANIN ÖNEMİ NEDİR?

Ağırlık Çalışmanın Önemi: “2008 yılında yapılan ve bir çok avrupa ülkesinde binlerce kadının katılımı ile elde edilen sonuçlara göre kadınların yüzde 73’ü sporun kendilerini duygusal açıdan daha güçlü hissettirdiğini söylüyor. Aynı araştırmaya göre kadınlarda spor yapanların yapmayanlara göre kendilerine ait özgüvenleri ve pozitif duruşları gelişiyor.
Peki kadınlar hangi tip egzersizler ile sağlıklı kalmak adına verimli sonuçlara ulaşabilirler. Şimdi sıkı durun, bu istatistik durumun ne kadar hızlı bir şekilde arttığını bizlere gösterecek, aynı araştırmanın sonuçlarına göre 17-30 yaş arasındaki Avrupalı kadınların neredeyse yarıya yakını spor yapıyor evet yanlış duymadınız neredeyse yarıya yakını. Bu sporlar arasında aerobik yüzde 38, fitness yüzde 35 ve yüzme 31ile üst sıralarda yer alıyor.
Tüm bu verilere göre kadınların sportif aktivitelerde bulunarak sosyal hayatları üzerinde olumlu sonuçlar elde ettikleri ve hayata karşı daha dinamik ve özgüvenli oldukları sonuçlarına ulaşıyoruz.
Kilo vermek mi?
Elbette bu da bir neden ki, egzersiz için büyük bir kitle ve potansiyel anlamına gelmekte. Ancak sizlerin de bildiği gibi kilo vermek adına 24 saatlik döngümüzde beslenme, uyku, su tüketimi, sağlıklı ürün tüketimi, egzersiz ve tüm bunlar ve daha fazlasında devamlılık kısacası bir yaşam tarzıunın oturması gerekiyor. Yani sadece egzersiz yapıp kilo almanıza neden olan sağlıksız beslenme ve diğer etkenlere özen göstermemek olumlu sonuç almaya yeterli olmayacaktır.
Son olarak yine bir araştırmada çıkan ilginç sonuçlara göre; Rus ve İngiliz kadınlar kadınsı görüntülerinin kaybolacağından korkmakta olduklarını belirtmişler. Türk, İtalyan ve Rus kadınların yine ciddi bir bölümü de “kaslarım fazla gelişir” korkusundan bahsetmektedirler. Bir de İngiliz kadınlarının fazla terletir yorumlarını da eklemeyi unutmayalım.
Rus ve İngiliz kadınların kadınsı görüntülerinin kaybolacağı endişesine karşı şu bilgiyi aktarmak gerektiğine inanıyorumilerleyen yıllarla birlikte kalça ve bacaklardan başlayarak selülit ve sarkmalar ile birlikte fiziksel güzelliklerinin değişmeye başlamasına şaht olurlar. Bu korkutucu durum için de yapılması gereken ne dersiniz acaba?
Kadınlarda Ağırlık çalışmanın önemi nedir? technogym - Hakan Demiray
Selülit ve diğer sarkmalar dahil, vücut formunuzdaki şekil bozukluklarının önlenmesi kas gruplarının çalıştırılmasıyla olabilir.
Türk, İtalyan ve Rus kadınları için şu küçük hatırlatmayı yapmadan devam etmeyelim; kadınların spor yaparak erkeklerin kas oranlarına erişmelerinin mümkün olmadığı gerçeğini unutmadan, yaptıkları sportif aktiviteleri sayesinde vücutlarının yağlanmasına ve kaslarının sarkmasına engel olabilirler.
Şimdi bu bilgiler ışığında düşünürsek sağlıklı bir yaşam ve gelecek adına sportif aktivitelerde bulunmanın bugün yada yarın başlarım yada bayram sonrası yada yeni yılda yeni başlangıçlar mantığı ile ötelenmesi sanırım pek verimli olmayacaktır.
Havalar da güzelken acaba yürüyüş ile yavaş yavaş aktif bir hayata başlasak mı ne dersiniz?
Unutmayın zaman zaman vermez.

Önerilen Makaleler