KADINLAR VÜCUT TİPİNE GÖRE NASIL GİYİNMELİ?

 
KADINLAR VÜCUT TİPİNE GÖRE NASIL GİYİNMELİ - MONTHLY FİTNESS - EDA KUNYO
Modaya Dair…
Aslında moda demeyelim de genel olarak şık ve çekici görünme ile ilgilendiğimden ötürü kadınlar vücut tipine göre nasıl giyinmeli konusunda bir yazı yazmak istedim. Bu arada erkekleri de unutmadım! Bir sonraki yazımda kilolu ve zayıf erkeklerin giyim tarzlarıyla ilgili önemli tüyolar vereceğim… Moda, gerçekten insanın kendine yakışanı giymesidir. Önemli olan, giyinmenin kendine göre kurallarına hakim olmak ve kendine yakıştırmayı bilmektir!
Öncelikle, kadınların başlıca vücut şekillerinden ve hangi vücut tiplerinin nasıl giyinmesi konusundan bahsedeceğim. Başlıca altı tane vücut tipi vardır: Armut, kum saati, elma, üçgen (çilek) ve cetvel. Bakalım sizin vücut tipiniz hangisi?
 
armut tipi vücut
Armut: Eğer armut şeklinde bir vücuda sahipseniz, bunun anlamı kilonuz vücudunuzun alt kısımda toplanmış demektir. Bu durumda büyük olmayan göğüslere ve kıvrımlı kalçalara sahip olma ihtimaliniz yüksektir. Bedeninizdeki en iyi kısım ise ince bel ve kollarınız olabilir. Üst bedeninizde daha ince bir görünüme sahip olduğunuz için bütün dikkati bu kısma çekmeniz, çok daha iyi bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır. A şeklindeki etekleri tercih ederek, kalça kıvrımlarınızı ve ince belinizi ortaya çıkarabilir, yüksek topuklu ayakkabılar giyerek bacaklarınızı daha ince ve uzun gösterebilir, belinize takacağınız ince bir kemer ile ince olan belinizi daha da ince göstererek, 90-60-90 diye tabir ettiğimiz, kum saati görünümüne sahip olabilirsiniz. Ayrıca dikkati üst bedene çekmek için göz alıcı bir küpe ve kolye size çok yakışacaktır. Daha net anlayabilmeniz için ünlülerden Kim Kardashian, Eva Mendes ve Jennifer Lopez bu vücut şekline örnek olabilir.
 
kumsaati vücut tipi
Kum Saati: Kum saati vücut şekline sahip kadınlar, dolgun göğüslere, ince bir bele, yuvarlak kalçalara sahip olurlar. Bu beden yapısında genelde ağırlık bacaklardadır. Belinize oturan ceketleri seçerseniz, zaten ince olan belinizi cesurca sergileyebilirsiniz. Daha uzun, tek düğmeli bir ceket üzerinizde adeta akacaktır. Önleri düz, yandan fermuarlı, sade çizgilere sahip, dar pantolonları tercih edin. Ayrıca, boru paça, koyu renk kot pantolonları, topuklu ayakkabılarla kombine ederek mükemmel ince uzun bacaklara sahip olabilirsiniz. Beyoncé, Marilyn Monroe, Scarlett Johannson kum saati vücut tipine örnektir.
 
elma tipi vücut
Elma: Vücudunuz elma şeklinde ise, tüm vücut şekilleri arasında en yuvarlak hatlara sahipsiniz demektir. Sizin en seksi bölgeniz ince ve düzgün bacaklarınız olabilir. Ayrıca tamamen doğal göğüslere sahip olmanız da muhtemeldir. Bu yapıdaki insanlar çoğunlukla biraz toplu kollara sahip olsalar da bilekleri genelde incedir. Genellikle karın bölgesinden kilo alırlar ve belleri fazla ince değildir. Üzerinize yapışan kıyafetlerden kesinlikle uzak durmanız gerekir. V yaka, ince, dikey çizgili kıyafetler, belde biten ceket ve montlar, A kesim etekler tercih edin. Geniş kemerler yerine belinizi saracak ince kemerler kullanarak daha dar bir bel görüntüsü verebilirsiniz. Bu vücut tipi için Drew Barrymore ve Eva Longoria’yı en belirgin örnekler olarak gösterebiliriz.
 
üçgen , çilek tip vücut
Üçgen (Çilek): Vücudunuz üçgen yani çilek şeklinde ise, geniş sırt ve geniş omuzlara sahipsiniz demektir. Bu beden türlerinde, arkadan erkeksi görünmemeniz için giysi seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız. Göğüslerinizin ve omuzlarınızın genişliğini dengelemek için bakışları aşağı kaydırmanız gerekir. V yakalı veya geniş yakalı giysiler vücudunuzu en doğru şekilde bölerek, omuz hatlarınızı yumuşatacak ve bedeninize daha dengeli bir görünüm kazandıracaktır. Bu bedene sahipseniz, ince bacaklarınız olması çok muhtemeldir. Bu yüzden bedene yapışan etekleri, dar paça kot pantolonları kullanarak bacaklarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Özellikle bu tarz kot ve etekler ile giyeceğiniz topuklu ayakkabılar bacaklarınızı daha da uzun gösterecektir. Üçgen yani çilek vücutlarda genelde kilo karın bölgesinden alınır. Bu sebeple, bel hattınız çok da belirgin olmayabilir. Vücudunuzu saran elbiseler ve belinize takacağınız ince kemerler, bel hattınızı daha çok vurgulayarak, kum saati şeklinde bir görünüş kazanmanıza yardımcı olacaktır. Naomi Campbell, Demi Moore, Teri Hatcher ya da Renee Zellweger bu vücut şekline örnek olabilir.
 
cetvel tipi vücut
Cetvel: Bir cetvel gibi düz bir şekilde yukarıdan aşağıya doğru inen vücut şekillerine bu ad verilir. Bu şekil ayrıca çocuksu bir görünüş olarak da ifade edilebilir. Bilmeniz gereken püf noktası, giysilerinizle kıvrımlar yaratmak olmalı. Düz hatlarınızı yumuşatan, dökümlü kesimleri tercih edin. Kısa etekler, kısa şortlar ya da dar kotlar tercih ederek, ince ve uzun bacaklarınızı cesurca sergileyebilirsiniz. Bu şekle sahip bayanların genelde bel hatları yoktur, belleri düz bir şekilde aşağıya iner. Belinizin biraz aşağısında bir kemer ve onu tamamlayan bir ceketle belinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca, daha kıvrımlı görünmenizi sağlayacak desenlerden ya da cesur çizgilerden yararlanın. Örneğin, yatay çizgili kazaklar, sizi şişman göstermeden, güzel bir dolgunluk kazandıracaktır. Natalie Portman, Cameron Diaz, Hilary Swank bu vücut şekline sahip ünlüler arasındadır.
Tüm bu bilgilere dayanarak, vücut şeklinize göre en iyi kısımlarınızın üzerinde oynayıp sevmediğiniz yerlerinizi vurgulamadığınız sürece bedeninizi daha çok sevecek ve giydiğiniz kıyafetleri kendinize daha çok yakıştıracaksınız. Benim size tavsiyem, 34 beden olmanın makbul olduğu yanılgısını bir kenara bırakarak, önce sağlıklı bir bedene sahip olmak için çalışın ve size en çok yakışanın, kendine güvenli ve mutlu bir ifade olduğunu unutmayın…

Önerilen Makaleler