İSTANBUL DİYETİ

İstanbul koşullarında diyet yapmak: Trafik sorunu öğün düzeninizi etkilemesin

Ah, İstanbul! O altın taşı ile toprağının hiçbir yeri trafikten geçilmeyen; ama bir o kadar da kendinden vazgeçilemeyen canım şehir…  İstanbul zor. Diyet yapmak zor… Hayat zor!

İstanbul’dayken hayat da, diyet yapmak da daha bir zor.  Çünkü günde ortalama en az 2 saatiniz yolda geçiyor.

Trafikteyken kahvaltı

Erkenden yola çıkmak kahvaltıyı atlamak için bahane değil

Trafiğe kalmamak için erkenden yola çıkmak, kahvaltıyı atlamaya neden olan durumlar arasında listede ilk sıralarda yer alıyor. “Kahvaltı yapmaya vaktim yok, zaten erken kalkıyorum o saatte de bir şeyler yemek istemiyorum.” Gibi bahaneler ise ne yazık ki beni ikna etmeye yetmiyor. Diyet yapmanın zor olduğundan zaten bahsetmiştik; fakat bahaneniz ne kadar geçerli olursa olsun, konu diyet ise benim hiçbir bahaneyi kabul etmem mümkün değil. Eğer hedefinize ulaşmak istiyorsanız, ne trafik ne de günün erken saatlerinde yollara düşmek sizin için bahane olmamalı. 

Kahvaltınızı yanınıza alın

Sabah hafif bir başlangıç ile kahvaltı öğününü atlamadan güne başlamanız mümkün. Evden çıkmadan önce yemek gibi bir zorunluluğunuz da yok, arabadayken ya da toplu taşıma araçlarındaki yolculuğunuz sırasında da öğününüzü tüketebilirsiniz. Tabii bunun yanında çekingenliğinizden ve “Ayıp olur, utanırım” gibi düşüncelerden de sıyrılmanız gerekli. Yemek yemek ne zamandan beri ayıp ya da utanılacak bir durum oldu?

Evden hazırlıklı çıkıyoruz, kahvaltımızı atlamıyoruz!

Trafikteyken ara öğün

Seçenek çok, bir trafik için öğün düzeninizi bozmayın!

İnanır mısınız, o trafikte ok satanlar bile var. Ok bile bulabiliyorsanız, bence her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca muz, fındık, badem, beyaz leblebi ve simit gibi pratik seçenekler de mevcut. Bu seçenekler varken ve akşam yemeğine kadar dönüş yolunda geçen sürede ara öğün olarak bu alternatiflerden birini tercih etmek mümkünken, neden aç kalmayı tercih edesiniz ki?

Siz istedikten sonra, hayat size kolaylıklar sunar. Tek yapmanız gereken bunun için fırsat yaratmak veya olan fırsatları görmek.  Biraz çabalamak, değişmek için çıktığınız bu yolda hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

İstanbul Diyeti

Kahvaltı: Güneş doğmadan önce 🙂

Alternatif -1

1 adet muz

1 kutu yarım yağlı süt

Alternatif-2

Yarım simit

1 kutu ayran

Ara öğün: Güneş batmadan önce 🙂

Alternatif-1

1 avuç beyaz leblebi

Alternatif-2

Yarım muz

Önerilen Makaleler