İŞTAHINIZI BASTIRMAK İÇİN 6 ADIM

Her gün bir elma yiyin

Eğer iştahınızı düzenlemek istiyorsanız posadan zengin bir beslenme planınız olmalı. Posadan zengin besinler yavaş yavaş yıkılır ve beynin besine yanıtı kapanır. Ayrıca lif açlık durumunuzu etkileyen kan şekeri seviyesini düzenler. Yapılan bir çalışmada14 g fazladan posa  alan bireylerin günlük enerjşi alımları %10 azalmıştır. Elmadaki ve turunçgillerdeki posa tokluk için özellikle etkilidir. Elma dilimlerinin üzerine fıstık ezmenizi sürüp harika bir ara öğün yapabilirsiniz.

Doğru karbonhidratları seçin

Fasulye, mercimek, yeşil muz ve patatesin ortak noktası nedir? Bunlar midede sindirilmeden geçen ve kalın bağırsakta fermente olan dirençli nişastadan zengindir. Bu işlem  vücutta kullanılan depolanmış yağların serbest kalmasını sağlar. Dirençli nişasta1 saat ve sonrası için tokluk hissi verir. Diğer dirençli nişasta kaynakları patates, nohut, bezelye ve arpadır.

Yemeklerinize sirke ekleyin

Öğünler arası açlığı önlemek için karbonhidrattan zengin öğünüze bir kaç yemek kaşığı sirke ekleyin. Asetik asit  kan şekeri düzeyinizi  dengeleyerek karbonhidratların glisemik indeksini düşürür. Bu öğünlerde atıştırma isteğinizi azaltacaktır. Yapılan bir çalışmada sabahları 1.5 yemek kaşığı elma sirkesi  alanların gün içinde 250 kalori daha az tükettiği gözlenmiştir.

Bitter çikolatayla kendinizi şımartın

Bitter çikolata duygusal açlığınızı azaltır çünkü o beyinde mutluluk ve huzur hislerini uyandıran endorfin salınımını uyarır. Yapılan bir çalışmada  bitter çikolata yiyen ya da sadece koklayan kadınların daha az açlık hissetttiği bildirilmiştir. Çikolata yiyenlerin  açlık hormonu ghrelin seviyelerinin düştüğü belirtilmiştir. Yalnız enerji içeriği de yüksek olduğu için yerken miktarına dikkat edin!

Kırmızı biber tüketin

Kırmızı biber daha az kalori almanızı sağlayabilir.  Çalışmalar gösteriyor ki  kırmızı biber yemeğe olan isteğinizi azaltır. İçeriğindeki aktif bileşen, kapsaisin,  metabolizmanızı canlandırabilir. Ancak düzenli baharat tüketiyorsanız çok etkili olmayabilir.

Çam(dolmalık) fıstığı yiyin

Iştahınızı baskılamak için çam fıstığı yiyin. Kalp-dostu yağlar ve  pinoleik asit içeriğiyle kilo vermenize yadımcı olur. Iştahınızı bastıran, size uzun sure tok tutan ve midenizden besinlerin geçişini yavaşlatan hormonları düzenler. Yapılan bir çalışmaya göre  çam fıstığı yağının tüketen bireylerde 4 saat sonunda yüzde 36 oranında açlığı bastırdığı belirtilmiştir.

Önerilen Makaleler