İş mi, Aile mi?

iş mi aile mi

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de yaşam alanları arasındaki dengeyi sağlayamamaktır. Maalesef ki birçok kişi çalışma koşulları nedeniyle sevdiklerine vakit ayıramıyor. Uzun mesailer sonucu aile bireyleriyle birlikte sosyalleşmek bir yana, akşam yemeğinde aynı masanın çevresinde olmak bile hayale dönüşebiliyor… Bir de hayatımızı kolaylaştırdığı gibi zaman zaman bizi dara düşüren teknolojik gelişmeler ile etrafımız sarılmış durumda. Akıllı telefonların ve tabletlerin bize sağladığı ulaşılabilir olma durumu ailemizin yanındayken bile kendimizi ofisteymiş gibi hissetmemize neden olabiliyor. Dürüst olmak gerekirse, çoğumuz değer verdiğimiz birine anında ulaşmak isterken, yöneticimizin aynı hızda bize ulaşmasını tercih etmiyoruz.
Ancak günümüz ekonomik koşulları göz önüne alındığı zaman iş hayatının öneminin de azımsanmayacak boyutta olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Yine de insani gelişimimiz için maneviyatın geri plana atılmaması gerektiğini de biliyoruz. Bu nedenle hayatta her şeyi olduğu gibi aile ve iş hayatını da dengeye oturtmak bizler için daha sağlıklı bir yaşam modeli oluşturuyor. Bu dengeyi her an sağlamak mümkün olmayabiliyor ama çoğu zaman sağlamak adına bireylere görevler düşüyor. Peki aile ve iş hayatı nasıl dengelenebilir? Aşağıdaki önerilerden yararlanarak dengeyi sağlayabilirsiniz.

Zamanınızı yönetin:

Haftalık planınız hem iş hem aile etkinliklerini kapsasın. Hangi saat diliminde ne yapacağınıza önceden karar verirseniz ani değişiklikleri önleyebilirsiniz. Böylece ailenizle birlikte tiyatroya gitmeyi planlarken kendinizi toplantının ortasında bulmazsınız. Çalışmadığınız günlerde aile bireyleri ile kaliteli vakit geçirmek için hepinizin hoşlanacağını düşündüğünüz farklı sosyal aktiviteleri deneyebilirsiniz.

Rollerinizi ayrıştırın:

Aile fertleri ile vakit geçirirken onlarla kim olarak iletişim kurduğunuzu fark edin. Ebeveyn sıfatıyla diyalog kurmak yerine çocuğunuza yöneticisiymişsiniz gibi davranıyor olabilir misiniz? Evinizdeki ve ofisinizdeki rollerinizi birbirine karıştırmayın.

Yaşam alanlarınız arasında esnek bir geçiş yaratın:

Hafta sonu ailenizle sakin bir kasabada kaçamak yaparken gelen bir iş mailine cevap vermeniz gerekiyor olabilir. Bu durumu kimseye hissettirmeden en kısa sürede çözümleyin ancak sizin belirlemiş olduğunuz süreyi geçmesine de izin vermeyin.

Dile getirin:

Sürekli olarak haftanın en az 3 günü çalışma saatinizi fazlasıyla aşıyorsanız bu durumu şirketinizin insan kaynakları departmanıyla paylaşın. Unutmayın ki sizin için olumsuzluk yaratan bir durumu ancak siz hissedebilirsiniz. Başkalarının tahmin etmesini beklemeyin.

 

Önerilen Makaleler