Her insan aynı olmadığı gibi her insanın iradeside güçlü olmayabiliyor. Bazen hayatın akışına o kadar kaptırabiliyoruz ki kendimizi, aslında varlığımızı unutuyoruz. Zaman çabuk ilerlerken ıskaladığımız bir çok şeyin sonradan farkına varıp, yapmak istediklerimizden geri kalabiliyoruz. Bunu yapamadığımızda yaşadığımız sıkıntı ve stres hayatımızı zorlaştırıyor. İşte tam bu noktada hayatınıza bir düzen getirme vaktı gelmiş demektir. Bu düzeni kurmak içinde irade gerek. Çünkü iradeniz ne kadar güçlü olursa, yaşam kaliteniz o derece artar. 

Farkındalık

İlk kural farkındalığımızı arttırmak olsun. İş, uyku, spor faaliyetleriniz gibi günlük rituelleriniz sizin ne kadar zamanınızı alıyor önce bunu belirlemek gerek. Bir hafta boyunca ne için ne kadar zaman harcadığınızı yazın. Bu şekilde fazla veya az zaman harcadığınız aktivitelerinizin farkına varır, yeni programınızda bunu göz önünde bulundurarak zamanızı ayarlayabilirsiniz. Kısa vaadede bu programı uygulamakta zorluk çekebilirsiniz ama tecrübe ettikçe alışkanlık hale gelecektir.

Olumlu düşünün

Kendinize göre bir program belirledikten sonra, bunu uygulamakta zorluk çekeceksinizdir başlarda. Emin olun ki yapmak zorunda olduğunuz şeyleri, erteleyip son ana bıraktıktığınızda sizi daha çok strese sokar. Artık ertelemeyin ve uzun zamandır yapmak istediğinizi gerçekleştirin. Planlarınızı hayata geçirmek sizi mutlu eder ve sakinleştirir. Bu sayede zamanınızı daha iyi değerlendirir ve kalan vaktinizi ailenize, sevdiklerinize ve uzun zamandır yapamadığınız hobbinizle ilgilenerek değerlendirebilirsiniz. 

Plan yapın

Kendiniz için yapacaklarınızın bir listesini yaparsanız, bunu uygulamak zorunda olduğunuzu unutmazsınız. Bu sayede iradenizi güçlendirebilirsiniz. Önemli olan kendinize inanıp, uygulamanız. Ancak bu şekilde iyi bir sonuç alırsınız. Ajandanıza veya odanıza asacağınız yazı tahtasına yapacaklarınızı yazarak ve renkli kalemlerle işaretleyerek kendinizi motive edebilirisiniz. İş veya günlük yaşantınızda bu şekilde kontrol edebilirseniz, zamanınızı daha iyi değerlendirip kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Bu sizin kişisel ve ruhsal olarak gelişiminizide olumlu etkiler. 

Önerilen Makaleler