İÇİNİZDEKİ GÜCE İNANIN

Güvensizlik ve tereddüt yanlış odaklanmaktan meydana gelir.  Yapamadığınız şeylere odaklanmak yerine başardıklarınıza odaklanmak sizi daha özgüvenli ve daha kendinden emin bir birey haline getirir. Odak noktanınız değiştirmek sizin elinizde. Yapmanız gereken size vereceğimiz 10 altın kuralı adım adım hayatınızda uygulamak. Belki başta zorlanacaksınız ama imkansız değil. Bugüne kadar başardıklarınızı unutmayın. Siz dünyaya gelmiş bir isimden ibaret değilsiniz, bir hikayeniz var ve bu hikayenin altını bugüne kadar güzel şeylerle doldurdunuz. Yarına ertelemek yerine bugün doldurmaya başlamak emin olun daha avantajlı.
Kural 1 : Şuan bu yazıyı okurken bile aklınızdaki ‘acabaları’ yok edin ve kendinizden şüphe etmeyin. Unutmayın düşündükleriniz sözlerinize yansır ve evrene gönderdiğiniz her mesaj size geri döner. Olumlu düşünün ki, olumlu enerjilerle karşılaşın. Olumsuzluk sizi çıkması zor bir kısır döngüye sürükler.
Kural 2: Bir seçim yaparken etrafınızın nasıl karşılayacağından emin olamazsınız. Emin olmak zorunda değilsiniz. Çünkü yaşadıklarınızı sadece siz biliyorsunuz ve sadece siz değiştirebilirsiniz. Unutmayın etrafınız sizin yaşadığınız hayatı yaşamıyor. Herkesin her şey ile ilgili bir fikri vardır ama önemli olan sizin arkasında duracağınız seçimlerinizin olması ve bu yolda daha emin ilerlemeniz. Kararlarınızdan emin olursanız hedefinize daha hızlı ulaşırsınız.
Kural 3: Pişmanlıklar yaşamak için ve ders çıkarmak için vardır. Dersinizi alın, aklınıza not edin ve vedalaşın. Zihninizde bu olumsuz düşünceler oldukça size bir engel gibi her kararınızda karşınıza çıkacaktır. Unutmayın pişmanlıklarımız olmasaydı nasıl bilinçlenebilirdik?
Kural 4: Hayatınızın hükmü sadece size aittir. Fikir almak her zaman ufkunuzu genişletse de seçimlerinizi siz yapın. Kendinize dönüp ‘ben ne istiyorum’ diye sormak ve istekleriniz doğrultusunda ilerlemek sizi daha güçlü bir birey yapar. Bu hayat sizin ve yaptığınız seçimlerden sadece siz sorumlusunuz.
Kural 5: Seçimlerinizde her zaman ama her zaman önce siz gelmelisin. Kendinizi ikinci plana atmayın. Aileniz dışındaki insanlarla ilişkilerinizde asla kendi ihtiyacınızı ikinci plana atmayın ve kendinizi hayallerle kandırmayın. Başka insanları üzmemek için kendinizi üzmeyin. Kimse sizin iyiliğinizi sizden başka düşünemez ve kimse size sizden daha çok değer veremez.
Kural 6: Kaybetme korkusuyla düşündüklerinizi  söylemekten korkmayın. Karşınızdaki insanlar üzülecek diye kendi içinizde tutup kendinizi üzmeyin. Sevgi sadece sözcüklerde değil verilen değerde ve yapılan fedakarlıkta gizlidir. Gerçek sevgiyi karşınızdakinin davranışlarında saklıdır.
Kural 7: İçinizdeki sesle baş başa kalın ve ona kulak verin. Bazen içinizdeki ses olumsuz ve istemediğiniz şeyler söyleyebilir. Korkmayın içinizdeki ses güvenip dinlemeye devam edin. İyi veya kötü ne derse ona göre ilerleyin.
Kural 8: Hayatta en büyük dostunuz sizsiziz, en büyük düşmanınızda. Hayatı kendinize zorlaştıranda sizsiniz, kolaylaştıranda. Aklınızda olan engelleyici düşüncelerden kurtulun ve cesaretli olup bir yerden başlayın. Domino taşları gibi ilerledikçe ilerleyeceksiniz.
Kural 9: İnsan olarak her şeyin en iyisini yapmayı isteriz. Yanlış yapmaktan korkarız ve hep daha iyisini isteriz. Oysa hata yapmadan daha iyisini yapamayız. Hatalarımız bize yeni bir yolda daha avantajlı ilerlememizi sağlar. Hatalardan çıkardığımız derslerle daha az hata yaparız. Aslında formül basit: hata yapın ki, tecrübelenin. Tecrübe ağır bir sınavdır ama bizi yeni sınavlara daha iyi hazırlar.
Kural 10: Bütün olumlu ve olumsuz taraflarınızla kendinizi sevin. Mutsuzken bile kendinizi eleştirmeyin ve özen gösterin. İnanın bunu hak ediyorsunuz.
Unutmayın hayat çok güzel. Nefes alabildiğiniz sürece her şeyi yapacak gücünüz var demektir. Bahane bulmayın ve kendinizi kandırmayın. Hayallerinize ulaşmak için çabalayın ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam edin. Başardıkça başarılı olacaksınız.
 

Önerilen Makaleler